Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ma nowego prezesa. Oprócz tego fundacja tworzy spółkę, która będzie zajmowała się doradztwem, szkoleniami oraz produkcją konferencji i wydarzeń w obszarze nowych technologii.

jacek-krolikowski

Od 1 marca prezesem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jest dotychczasowy wiceprezes Jacek Królikowski (na fot.). Rafał Kramza, ustępujący prezes zarządu, będzie odpowiedzialny za uruchomienie działalności spółki Dimpact, której właścicielem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

– Tworzona właśnie spółka będzie zajmowała się głównie doradztwem, szkoleniami, a także produkcją konferencji i wydarzeń w obszarze nowych technologii. Dimpact, czyli Digital Impact. Spółka będzie oferowała produkty i usługi na zasadach komercyjnych, jednak istotą jej działania będzie wspieranie fundacji – zyski z działalności spółki będą przeznaczane na fundusz statutowy FRSI i dalszy rozwój spółki. Nowy podmiot będzie więc miał charakter spółki non-profit. Podobne przykłady funkcjonują już w trzecim sektorze, jednak na tyle nielicznie, że przedsięwzięcie można określić mianem eksperymentalnego. Ale wdrażanie nowatorskich rozwiązań zawsze było mi bliskie” – tłumaczy Rafał Kramza.

Rafał Kramza był członkiem zarządu FRSI od 2009 roku, od października 2011 r. pełnił funkcję prezesa fundacji. Jacek Królikowski jest związany z FRSI od początku jej działalności, funkcję członka zarządu pełni od grudnia 2013.

Jak informuje FRSI utworzenie spółki ma być sposobem na zróżnicowanie w perspektywie źródeł finansowania fundacji. FRSI, jak każda organizacja pozarządowa, będzie nadal starała się pozyskiwać środki z rożnych źródeł: publicznych i prywatnych, krajowych i zagranicznych. Wciąż istotną rolę w jej funkcjonowaniu pełni również wsparcie ze strony Fundatora, czyli Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przeznaczane na utrwalanie rezultatów Programu Rozwoju Bibliotek.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego została utworzona w 2008 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) z siedzibą w USA – jedną z największych organizacji grantodawczych działających w Polsce, o kapitale żelaznym wynoszącym ponad 250 mln USD. Pierwszym zadaniem FRSI była realizacja ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek – wspólnego przedsięwzięcia PAFW i Fundacji Billa i Melindy Gatesów w ramach międzynarodowej inicjatywy „Global Libraries”. Wartość tego programu wyniosła łącznie ok. 100 mln zł.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.