„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017. 

Informację tę ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W gali uczestniczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

– Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury – przekonywał Prezydent RP, prezentując zwycięski tytuł.

W czasie uroczystości Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” otrzymał Wojciech Wencel, gdański poeta, felietonista i krytyk literacki. – Rzadko się zdarza, by poezja wywoływała dzisiaj dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość jest tak interesująca, i tak niezwykle ważna dla polszczyzny, a często także dla wychowania młodego pokolenia – uzasadniał wybór prezydent.

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” przyznawana jest za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego.

W uzasadnieniu przyznania Nagrody czytamy: Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja Wojciecha Wencla od ponad dwudziestu już lat prześwietla i oświetla nasze życie duchowe i narodowe, przypomina o tragicznej polskiej historii, przestrzega przed kłamstwem i znieprawieniem, prowadzi nieustający dialog z naszymi umarłymi i naszą tradycją. Uwiecznia naszą współczesność. Niesie nadzieję. Wojciech Wencel jest wielkim i godnym kontynuatorem naszej narodowej liryki. W jednym ze swoich felietonów poeta zauważył, że „Język jest jak zdjęcie rentgenowskie. Występują w nim byty, które trudno dostrzec na co dzień”.

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł głosować poprzez ankiety zamieszczone na stronie www.prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach: Facebook i Twitter. Wybierać można było spośród czterech utworów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.