Cezary Przybylski

Dolnośląskie instytucje kultury czekają duże zmiany. Dolnośląskie Centrum Filmowe ma zostać połączone ze miejską Strefą Kultury Wrocław a Muzeum Narodowe stanie się instytucją państwową.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest organizatorem piętnastu instytucji kultury. W połowie listopada przedstawiciele urzędu marszałkowskiego potwierdzili w mediach plany połączenia Dolnośląskiego Centrum Filmowego ze Strefą Kultury Wrocław, której organizatorem jest samorząd miejski Wrocławia. Do połączenia ma dojść w połowie przyszłego roku. Według przekazów medialnych dyrektorem nowej, powstałej w wyniku połączenia, instytucji ma zostać Krzysztof Maj, dotychczasowy dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

W miniony weekend o kolejnej zmianie na Dolnym Śląsku poinformowało z kolei Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Według komunikatu Ministerstwa Minister KDNiS Piotr Gliński podpisał z Marszałkiem Województwa Cezarym Przybylskim list intencyjny dotyczący przekształcenia Muzeum Narodowego we Wrocławiu w państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem będzie Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Obecnie muzeum jest instytucją współprowadzoną przez samorząd województwa i Ministra.

Decyzje władz województwa nie wzbudziły w środowisku kultury gwałtownych emocji, ale warto przypomnieć, że władze województwa dolnośląskiego jako organizator instytucji kultury są znane z kontrowersyjnych decyzji, których pobieżny i subiektywny przegląd, poniżej.

Do głośnych posunięć samorządu Dolnego Śląska w obszarze kultury należy na przykład decyzja o utworzeniu a następnie likwidacji Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej (CMSiKO), które było jedyną w historii województwa instytucją badawczą w obszarze kultury. Centrum powstało w lipcu 2011 r. a niecałe cztery lata później zlikwidowane w atmosferze skandalu.

Na osobną i obszerną publikację zasługują z kolei działania samorządu województwa związane z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Przed laty władze województwa włożyły wiele wysiłku w pozbycie się odnoszącego spektakularne sukcesy artystyczne, dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego, który jednocześnie dość nonszalacko traktował obowiązek przestrzegania dyscypliny finansów publicznych. Po odejściu Mieszkowskiego zarząd województwa, ramie w ramię z Ministrem Piotrem Glińskim, przeforsowali na dyrektora teatru Cezarego Morawskiego, po to, aby wkrótce z równą determinacją go odwołać, zaliczając po drodze konflikt z wojewodą a następnie dotkliwą przegraną w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Obecną kadencję samorząd województwa rozpoczął m. in. od pomysłu likwidacji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – jedynej tego typu instytucji w kraju. Następnie przez wiele miesięcy zwlekał z powołaniem kolejnego dyrektora Teatru Polskiego i popadł w związku z tym w konflikt z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wreszcie w czerwcu tego roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego odwołał Michała Bobowca, członka zarządu województwa odpowiedzialnego za kulturę za to, że nie radził sobie w tym obszarze. Jednocześnie nadzór nad kulturą przejął osobiście Marszałek Województwa Cezary Przybylski, który firmuje zapowiedziane ostatnio zmiany, tj. połączenie DCF z SKW oraz przekazanie Muzeum Narodowego Ministerstwu.

Ciekawe czym jeszcze zaskoczy Marszałek?

Na fot. Cezary Przybylski (drugi z lewej) z Michałem Bobowcem (pierwszy z lewej) na konferencji prasowej prezentującej nowych dyrektorów Teatru Polskiego we Wrocławiu – Jacka Gawrońskiego i Jana Szurmieja.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu

One thought on “Czym jeszcze zaskoczy dolnośląski Marszałek?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.