Tzw. Tarcza Antykryzysowa przygotowana przez rząd ma objąć również podmioty sektora kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało też m. in. dwa nowe programy dotacyjne oraz zwiększenie zakresu pomocy socjalnej dla ludzi kultury.

O założeniach Tarczy Antykryzysowej poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z rozwiązań zawartej w specjalnej ustawie będą mogły skorzystać się przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych.

Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ministerstwo zapowiedziało też uruchomienie dwóch nowych programów dotacyjnych: Twórczość w Internecie oraz dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią. W ramach programu Twórczość w Internecie będzie można otrzymać dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej. Program ma zostać uruchomiony „jak najszybciej”. Drugi z programów ma zostać uruchomiony po rozluźnieniu rygorów stanu zagrożenia epidemicznego

Oprócz tego Ministerstwo deklaruje „elastyczne podejście” do realizacji i rozliczania zadań realizowanych w ramach programów Ministra. Analogicznie ma być w przypadku projektów finansowanych przez Narodowy Instytut Wolności. Jak informuje Ministerstwo, Instytut pracuje nad rozwiązaniami w tym zakresie.

Ponadto Ministerstwo zapowiedziało zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury.

Ministerstwo planuje też zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych oraz zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.