Od kilku dni w bibliotekach publicznych w całym kraju odbywają się debaty, podczas których ludzie dyskutują o tym, co motywuje i ułatwia zaangażowanie w rozwój swojej społeczności.
Debaty, odbywające się w 50 bibliotekach w całej Polsce są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Patronuje mu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Celem przedsięwzięcia jest wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób uwolnić potencjał lokalnych społeczności i aktywności obywatelskiej – ze szczególnym uwzględnieniem tego, co motywuje i ułatwia zaangażowanie w rozwój swojej społeczności.
W ubiegłym roku w ramach pilotażu projektu w 40 bibliotekach publicznych z całego kraju odbyły się spotkania poświęcone kompetencjom potrzebnym mieszkańcom do tego, by odnosić sukcesy osobiste i zawodowe oraz angażować się w sprawy społeczności lokalnych. Wzięło w nich udział ok. 1.200 osób.
W tym roku, od 16 do 22 maja, w 50 miejscowościach w całej Polsce odbywają się debaty poświęcone odpowiedzi na pytanie: Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Debaty mają formę warsztatu, w trakcie którego uczestnicy dążą do wskazania 3 najważniejszych motywatorów oraz 3 „ułatwiaczy” zaangażowania społecznego.
Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.
Konkluzje i pomysły wynikające z debaty mogą być również wykorzystane lokalnie, na przykład przy planowaniu działań edukacyjnych skierowane do mieszkańców czy przy ubieganiu się o finansowanie projektów.
Na fot. – debata w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze (woj. dolnośląskie).