Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury zaprezentowało i przekazało Ministerstwu rekomendacje zmian w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. To kolejny głos środowiska w sprawie spodziewanej nowelizacji ustawy.
– Dokument to efekt wielu miesięcy pracy i dyskusji środowiska dyrektorek i dyrektorów instytucji kultury – domów kultury, bibliotek, galerii, ośrodków kultury z całej Polski – czytamy we wpisie na profilu stowarzyszenia.
– Nasze propozycje to korekta, nie rewolucja, bo w naszej ocenie obecnie tylko takie mają szansę na realizację. Postulujemy zmiany, które: wzmocnią autonomię instytucji kultury, poprawią warunki pracy osób zatrudnionych w kulturze, ograniczą możliwość nadużyć ze strony organizatorów, uporządkują przepisy o łączeniu i likwidacji instytucji, zapewnią dyrektorom jasne zasady współpracy z organizatorem – piszą działacze stowarzyszenia.
Wśród rekomendacji m.in.: obowiązek posiadania strategii rozwoju kultury przez samorządy, zapisy w umowie dyrektorskiej określające wysokość dotacji i jej waloryzację, „trzynastki” i wyższe odprawy dla pracowników instytucji kultury, przeniesienie rejestru instytucji kultury do KRS, surowsze warunki dla likwidacji i łączenia instytucji z jednoczesnym uproszczeniem procesu łączenia.
Rekomendacje mają formę zmian w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ze wskazaniem konkretnych przepisów, które miałyby ulec zmianie. Rekomendacje trafiły do doradczyni Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agaty Diduszko-Zyglewskiej. Następnie mają zostać poddane analizom przez ministerialnych legislatorów.
👉 [Pełny tekst rekomendacji dostępny jest pod linkiem]
Dyskusja o zmianach w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej toczyła się w ostatnich tygodniach również w zrzeszeniu Forum Kraków. Na początku kwietnia Forum Kraków opublikowało stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej. Forum Kraków postuluje m. in. wprowadzenie możliwości powoływania obok publicznych również społecznych instytucji kultury, stworzenie centralnego lub regionalnego rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez MKiDN, powołanie Funduszu Społecznych Instytucji Kultury, tj. niezależnego mechanizmu finansowania nowych, niepublicznych instytucji, współtworzony przez samorządy i państwo, niezależny od dotacji i grantów, a także obowiązku prowadzenia regionalnych instytucji kultury – jednostek wspierających rozwój kadr i zarządzanie funduszem w regionie, z możliwością przyznawania stypendiów.
👉 [Pełny tekst stanowiska dostępny jest pod linkiem]
Na fot. siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (fot. Paweł Kamiński)