8 miliardów złotych – tyle pieniędzy mają pochłonąć inwestycje i przygotowania do Międzynarodowej Wystawy Expo 2022, która miałaby odbyć się w Łodzi.
Dziś powołany został pełnomocnik rządu ds. organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo 2022. Został nim Radosław Domagalski-Łabędzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Pełnomocnictwo rządu dotyczące organizacji Międzynarodowej Wystawy Expo 2022 wręczył mu Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Polska zabiega, by ta impreza odbyła się w Łodzi. Kandydatura miasta została w czerwcu zgłoszona do Międzynarodowego Biura ds. Wystaw.
– O ile wiem, nie ma jeszcze oficjalnych zgłoszeń konkurentów, ale walka o tę imprezę będzie długa i trudna – powiedział Piotr Gliński. Decyzja Międzynarodowego Biura ds. Wystaw, gdzie zorganizowane zostanie Expo powinna zapaść pod koniec roku 2017, natomiast już w listopadzie br. polski rząd chce złożyć wszystkie wymagane dokumenty, szczegółowo przedstawiające naszą propozycję. Oficjalnie ma na to czas do połowy grudnia. Planowany przez nas termin wystawy to 15 czerwca – 15 września.
Planowane koszty całości inwestycji i przygotowań są obecnie weryfikowane przez rząd, a wstępnie oceniono je na ok. 8 miliardów złotych.
– W tym zawarta jest jednak duża część i tak planowanych w Łodzi i regionie inwestycji, m. in. szalenie istotny dla miasta tunel między stacjami kolejowymi. Prawie 50 procent tych inwestycji ma być w przyszłości skomercjalizowana – poinformował wicepremier Gliński. Wystawa ma zostać zorganizowana w centrum miasta, a nie na obrzeżach Łodzi. – Obiecuję rewitalizację na „żywym organizmie” miasta – dodał.
Międzynarodowa Wystawa EXPO prezentuje dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów. Proponowana przez Polskę „Rewitalizacja miast” stanowi dziś globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.
Na fot. Polski pawilon na wystawie EXPO 2010 w Szanghaju w Chinach
fot. LingZhi(Suzuki)