Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego niechętnie organizuje konkursy na dyrektorów instytucji kultury, których jest organizatorem. W zdecydowanej większości dyrektorów państwowych instytucji kultury wyłoniono bez tej procedury.

Informacje dotyczące trybu powoływania dyrektorów instytucji kultury przekazał kilka dni temu Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec w odpowiedzi na interpelację posłanki Barbary Bubuli (PiS).

Jak tłumaczy w swoim piśmie Wiceminister Andrzej Wyrobiec tryb konkursowy jest tylko jedną z możliwości wyłonienia dyrektora instytucji kultury. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej organizator może powołać dyrektora bez konkursu po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

Stało się tak w przypadku 37 spośród 59 instytucji, dla których Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jedynym organizatorem.

W przypadku trzech muzeów: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego w Warszawie dyrektorów wybrały ich rady powiernicze. Możliwość powierzenia radzie uprawnienia w zakresie powoływania dyrektora daje ustawa o muzeach.

W drodze konkursu obsadzono stanowiska dyrektorów jedynie w 11 państwowych instytucjach kultury.

Jak poinformował Wiceminister Andrzej Wyrobiec w najbliższym czasie kończą się umowy dyrektorów 12 instytucji, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister zapowiedział, że w każdej z tych instytucji zostanie powołany dyrektor w trybie przewidzianym przez Ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie określił jednak czy ma na myśli tryb konkursowy i bezkonkursowy.

 

W tych instytucjach powołano dyrektorów bez konkursów:

Biblioteka Narodowa, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Technologii Audiowizualnej, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Filmoteka Narodowa w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Książki w Warszawie, Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Stutthoff w Sztutowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGHHA w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Studio Filmowe „Tor”, Studio Filmowe „Zebra”, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

 

W tych instytucjach w najbliższym czasie kończą się umowy dyrektorów:

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Technologii Audiowizualnej, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Filmoteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Zamek Królewski w Warszawie.

Na fot. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska (fot. MKiDN)

One thought on “Ministerstwo nie lubi konkursów

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.