W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się prace mające na celu przywrócenie trzynastych pensji w instytucjach kultury. Poinformowała o tym szefowa resortu Hanna Wróblewska.

Deklaracja Ministry znalazła się w odpowiedzi na interpelację posła Henryka Szopińskiego (interpelacja nr 6143). Poseł przypomniał, że zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury.

– Pracownicy instytucji kultury, zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, mają jedynie prawo do nagród za szczególne osiągnięcia w pracy. Analogiczne prawo mają jednak pracownicy sfery budżetowej, niezależnie od prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zapis „za szczególne osiągnięcia w pracy“ w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej powoduje, że ww. nagrody nie są przez organizatorów traktowane jako obligatoryjne, lecz przyznawane bardzo uznaniowo, co dodatkowo wzmacnia u pracowników instytucji kultury poczucie krzywdy – czytamy w interpelacji.

– Stan ten należy uznać za przejaw nierównego traktowania przez państwo pracowników publicznych instytucji kultury – napisał poseł Henryk Szopiński.

W związku z tym skierował do Ministry Hanny Wróblewskiej dwa pytania: Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje rozpocząć pracę nad przywróceniem dodatkowego wynagrodzenia rocznego, „trzynastek“, w instytucjach kultury? Jeżeli tak to: Czy w tej sprawie rozpoczęto jakiekolwiek prace legislacyjne? Kiedy przewiduje się zakończenie prac nad zmianą ww. ustawy i wprowadzenie jej w życie?

– W ostatnich tygodniach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało „współKongres Kultury”, który zebrał środowisko kultury z całej Polski. Jednym z głównych tematów kongresu była sprawa niskich płac w sektorze kultury, gdzie bardzo często pracownicy instytucji mają pensje na poziomie płacy minimalnej. Ten problem dotyczy w szczególności samorządowych instytucji kultury znajdujących się w mniejszych miejscowościach. Także podczas innych spotkań ze środowiskiem ludzi kultury temat ten był często poruszany oraz kierowano do mnie prośby o podjęcie próby poprawy tej sytuacji – napisała w odpowiedzi Ministra.

– W związku z powyższym, przychylając się do postulatów płynących ze wszystkich stron, podjęłam decyzję o rozpoczęciu w ministerstwie prac mających na celu przygotowanie projektów dokumentów w powyższym zakresie w ramach ustaw i procedur, które będą zgodne procesem legislacyjnym – poinformowała Hanna Wróblewska.

O sprawie wczoraj wieczorem poinformowało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Stowarzyszenie od dłuższego czasu zabiega o przywrócenie trzynastych pensji w instytucjach kultury. Postulat ten znalazł się m. in. w “Konkretach dla kultury”, tj. rekomendacjach zmian systemowych w kulturze ogłoszonych z okazji Dnia Działacza Kultury w maju 2023 r. W marcu 2024 r. Stowarzyszenie doprowadziło do zgłoszenia przez Klub Lewicy projektu ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (druk nr 327) /zobacz zapis konferencji prasowej w tej sprawie/. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Budżetu i Finansów.

Problem nierównego traktowania przez państwo sektora kultury był również tematem debaty “Kultura na marginesie. Dlaczego państwo dyskryminuje instytucje kultury?” zorganizowanej przez Stowarzyszenie w ramach współKonkresu Kultury w listopadzie 2024 r.

Na fot. prezentacja projektu ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (druk nr 327) w Sejmie RP 21 marca 2024 r.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.