Rusza kampania i program grantowy kampania „Nasz ogród społeczny” służący tworzeniu ogrodów społecznościowych. Mogą w nim wziąć udział grupy sąsiedzkie, które chcą założyć i utrzymywać wspólnie z lokalną społecznością ogród w przestrzeni publicznej.

– Dzięki kampanii „Nasz ogród społeczny” pokażemy, że również na silnie zurbanizowanych terenach możemy być blisko natury i siebie, czerpać z tego radość” – mówi Dominika Kulczyk, Założycielka Green Cross Poland, który jest polskim oddziałem Międzynarodowego Zielonego Krzyża (Green Cross international) – trzeciej co do wielkości pozarządowej organizacji ekologicznej na świecie.

Według organizatorów programu „Nasz Ogród Społeczny” to odpowiedź na coraz większy problem braku zieleni, z jakim borykają się polskie miasta. Jego celem jest tworzenie ogrodów przez grupy sąsiedzkie, które dzięki wspólnej pracy nie tylko bezpośrednio przyczynią się do upiększenia swojej okolicy, lecz także wzmocnią panujące między nimi relacje. Program ma dać mieszkańcom narzędzia do zmiany swojego otoczenia na lepsze.

Kluczowym elementem kampanii jest ogólnopolski Program Grantów na stworzenie ogrodu społecznościowego. Grupy sąsiedzkie biorące udział w programie będą mogły starać się o różne rodzaje i sposoby wsparcia dotyczące kwestii ogrodniczych oraz tych związanych z budowaniem dialogu sąsiedzkiego.

Projekt „Nasz ogród społeczny” rozpocznie się od programu pilotażowego, do którego zaproszonych zostało 10 polskich miast (Bytom, Częstochowa, Gorzów Wlkp., Kraków, Łódź, Płock, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zabrze). Pierwsze ogrody społecznościowe mają powstać wiosną 2016 r.

Elementem programu jest portal naszogrodspoleczny.pl, stanowiący repozytorium wiedzy z zakresu miejskiego ogrodnictwa, planowania przestrzeni oraz partycypacji. Wszyscy zainteresowani znajdą tu m.in. słownik pojęć, porady – jak zacząć i jak pozyskać finansowanie, możliwość zadania pytania ekspertowi, a także bibliotekę inspirujących przykładów urban farmingu ze świata i z Polski.

Nasz ogród społeczny

Fot. naszogrodspoleczny.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.