Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Szkoła Liderów ogłosiły nabór do swojego sztandarowego programu. Program Liderzy, to świetna propozycja m. in. dla animatorów kultury, bibliotekarzy i działaczy organizacji pozarządowych działających w sferze kultury.
Program Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) to innowacyjny i kompleksowy program rozwojowy dla liderek i liderów działających na rzecz rozwoju lokalnych środowisk, a w szczególności dla uczestników programów PAFW. Program jest realizowany od 2004 roku przez Szkołę Liderów. Powstał, aby wzmocnić i utrwalić wpływ inicjatyw PAFW na rzeczywistość społeczną Polski oraz rozwijać liderski potencjał w środowiskach lokalnych.
Program jest dedykowany osobom, które:
- od min. 3 lat prowadzą aktywną działalność społeczną, zarówno w organizacjach pozarządowych, samorządzie, instytucjach lokalnych, biznesie, jak i grupach nieformalnych;
- mają doświadczenie w przewodzeniu inicjatywom, angażowaniu innych do działania;
- potrafią opowiedzieć, jakie znaczenie ma przeprowadzana przez nich zmiana;
- mają gotowość do pracy nad swoim rozwojem liderskim i planowania go;
- mają czas, by pracować systematycznie i wziąć udział we wszystkich wydarzeniach przewidzianych w Programie.
Udział w programie pozwala na spojrzenie w nowy sposób na swoje działania – wyznaczenie celów, rozpoznanie swoich możliwości. Uczestnicy zyskują kompetencje, które pozwalają skuteczniej działać: tworzą przekonującą wizję, uczą się angażować innych do działania i skuteczniej wprowadzać zmiany. Udział w programie jest okazją do tego, żeby lepiej poznać siebie koncentrując się przez rok nad własnym rozwojem.
Program zakłada m. in. 12 miesięcy pracy z tutorem – osobą, która będzie opiekunem i doradcą. Tutor raz w miesiącu przyjedzie do uczestnika programu na spotkanie. Pomoże określić potrzeby lidera oraz pomoże w opracowaniu planu rozwoju.
W ramach programu odbędą się cztery zjazdy szkoleniowe, podczas których uczestnicy będą uczyć się jeszcze skuteczniej angażować ludzi wokół swoich celów i wzmacniać swój wpływ w środowisku, zarządzać zespołem i utrzymywać jego motywację, budować dialog. Będą również brać udział w debatach, symulacjach, grach, spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi.
Po zakończeniu programu jego absolwenci spotykają się na zlotach, warsztatach, spotkaniach regionalnych i wizytach studyjnych. Mogą też brać udział w konkursie dotacyjnym i razem z innymi realizować wspólnej inicjatywy.
Udział w Programie jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszą wyłącznie koszty dojazdu do Warszawy na 4 szkolenia, inaugurację i zakończenie Programu (razem 6 podróży).
Rekrutacja do tegorocznej, XIII edycji, programu trwa do 8 marca 2017 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Programu.