We Wrocławiu ruszył Samospis Wrocławskiej Kultury, który jest częścią diagnozy służącej stworzeniu nowego, wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Za odmowę udziału w spisie nie grożą kary, jak w przypadku spisu powszechnego, ale i tak warto wziąć w nim udział.
Wrocławski Instytut Kultury pracuje nad diagnozą wrocławskiej kultury. Diagnoza ma być wprowadzeniem w proces tworzenia nowego, wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Poprzedni – „Kultura obecna” – powstał w 2017 roku i jego zadaniem było zarysowanie najważniejszych wątków rozwojowych dla miasta po doświadczeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jednak wrocławskie środowisko kultury w ostatnich latach ma za sobą wiele formujących je doświadczeń.
– Pandemia, wybuch wojny w Ukrainie, kwestie związane z napięciami wewnątrz sektora i globalnymi kryzysami, ale też np. przeprowadzenie Wrocławskiego Kongresu Kultury i pierwszych wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury mocno wpłynęły na stan i obraz kulturalnego środowiska naszego miasta – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka WIK.
Diagnoza rozpoczęła w czerwcu tego roku warsztatami mapującymi istniejące i działające we Wrocławiu punkty styków, współprac i potencjalnych zależności międzysektorowych. Wzięli w nich udział przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, a także niezależni twórcy_czynie, animatorzy_ki i edukatorzy_ki. Kolejnym trwającym etapem jest badanie porównawcze (tzw. benchmarking) Wrocławia do innych polskich i europejskich miast metropolitalnych w zakresie prowadzonych polityk kulturalnych, czy szerzej – miejsca kultury w politykach miejskich. Aktywnymi uczestnikami diagnozy są m.in. członkowie i członkinie Wrocławskiej Rady Kultury, którzy zostali poproszeni o wypowiedzi eksperckie.
Tłem przyszłego programu dla kultury jest powstająca Strategia Wrocław 2050, której celem jest wyznaczenie głównych kierunków rozwoju dla naszego miasta z uwzględnieniem globalnych zagrożeń i kryzysów. Program dla kultury będzie jedną z części składowych „dużego obrazu” dla Wrocławia przyszłości.
– Przed nami dwa najszerzej angażujące środowisko kultury działania, będące jednocześnie otwartym zaproszeniem do współtworzenia diagnozy – zapowiada Dominika Kawalerowicz.
Pierwszym z nich jest startujący w lipcu Samospis Wrocławskiej Kultury, który pomoże lepiej rozpoznać osoby aktywnie uczestniczące w życiu kulturalnym miasta. Do udziału w tym pierwszym w historii Wrocławia powszechnym spisie pola kultury zapraszamy: niezależnych artystów_stki, animatorów_ki, edukatorów_ki, pracowników_e instytucji, organizacji pozarządowych, osoby reprezentujące inicjatywy nieformalne oraz inne podmioty działające w kulturalnym środowisku Wrocławia.
– Przy pomocy samospisu chcemy zbadać formę i zakres działań kulturalnych oraz określić najważniejsze aktywności, przestrzenie, obszary współpracy i plany dotyczące przyszłej działalności. Zależy nam na jak najszerszym zbadaniu osób zaangażowanych we wrocławską kulturę. Dlatego do wypełnienia formularza zachęcamy wszystkich, którzy czują się jej częścią – zachęca dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Samospis Wrocławskiej Kultury potrwa do września, a za jego przeprowadzenie odpowiada Fundacja Obserwatorium – warszawska organizacja zajmująca się od lat badaniami w kulturze. Podsumuje go opublikowany pod koniec września raport. Na podstawie samospisu oraz dzięki przeprowadzonemu przez nas mapowaniu podmiotów aktywnych w zakresie działań kulturalnych powstanie również geograficzna mapa osadzająca działające we Wrocławiu podmioty w przestrzeni miasta.
Aby wziąć udział w samospisie trzeba wypełnić formularz – link poniżej: