Jesteś dyrektorem instytucji kultury? A może wkrótce zamierzasz wystartować w konkursie na dyrektora? Już dziś zgłoś się na szkolenie pt. „Powoływanie, odwoływanie i status dyrektora samorządowej instytucji kultury po nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej”. Poznaj najnowsze przepisy dotyczące konkursów oraz dowiedz się więcej na temat prawnego statusu dyrektora instytucji kultury.
Za kilka tygodnie wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Wprowadza ona liczne zmiany w organizacji konkursów na dyrektorów instytucji kultury. Nowe przepisy wprowadzają m. in. nowe obowiązki organizatora związane z przeprowadzaniem konkursów oraz regulują zadania i tryb pracy komisji konkursowej. Ustawa zawiera również delegację dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do szczegółowego określenia terminów i sposobu ogłaszania oraz przeprowadzania konkursu.
Niezależnie od ww. nowelizacji Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w dość ogólny sposób reguluje funkcjonowanie instytucji kultury. Powoduje to problemy w stosowaniu przepisów i prowadzi do sytuacji, w której w szczegółowych kwestiach źródłem prawa w coraz większym stopniu jest orzecznictwo sądów administracyjnych nie zaś tekst samej Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną nowe (ustawa) i projektowane (rozporządzenie MKiDN) przepisy dotyczące konkursów na dyrektorów oraz orzecznictwo dotyczące powoływania i odwoływania dyrektorów samorządowych instytucji kultury, relacji pomiędzy dyrektorami a organizatorami i innych wybranych aspektów działalności instytucji kultury.
Zakres szkolenia
Określenie organów zarządzających i doradczych oraz sposobu ich powoływania w statucie instytucji kultury
- Jak określić sposób powoływania dyrektora w statucie?
- Kto decyduje o liczbie zastępców dyrektora?
- Komu służy rada programowa?
Formy zarządzania instytucją kultury
- Powołanie dyrektora
- Powierzenie w zarządzanie instytucji kultury osobie fizycznej lub prawnej
Podwójny charakter prawny powołania i odwołania dyrektora instytucji kultury
Powołanie dyrektora w wyniku konkursu
- Kiedy konkurs jest obowiązkowy?
- Zasady organizacji konkursu (terminy, obowiązki organizatora)
- Komisja konkursowa (sposób powołania, skład, tryb pracy)
- Ustalenie wyników konkursu
Powołanie dyrektora bez konkursu
- Kiedy można odstąpić od konkursu?
- Procedura powołania
Powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora
- Czy w instytucji kultury może być p.o. dyrektora?
Odwołanie dyrektora
- Przesłanki odwołania
- Zasięganie opinii ws. zamiaru odwołania
- Wygaśnięcie powołania
Relacje między organizatorem a dyrektorem
- Kto jest pracodawcą dyrektora?
- Czy dyrektor ma zwierzchnika służbowego?
- Kto wskazuje osobę zastępującą dyrektora podczas nieobecności?
Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia, konsultacje indywidualne
Organizator szkolenia zapewnia uczestnikom:
- certyfikat uczestnictwa
- materiały szkoleniowe w formie papierowej oraz na pendrive
- obiad
Ramowy program
- 9.45 – kawa powitalna
- 10.10 – rozpoczęcie szkolenia
- 12.00 – przerwa kawowa
- 14.00 – obiad
- 16.00 – zakończenie szkolenia, wręczenie certyfikatów
Szkolenie odbędzie się 25 marca 2019 r. w Centrum Aleje – centrum szkoleniowym w sercu Warszawy przy Alejach Jerozolimskich w klimatycznej, odrestaurowanej kamienicy ze zdobioną elewacją. Doskonała lokalizacja – 4 min. na pieszo z Dworca Centralnego.
Koszt szkolenia wynosi 400 zł. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego. Po wypełnieniu formularza zgłaszający otrzymają wiadomość e-mail zawierający treść zgłoszenia. Należy ją wydrukować, podpisać i zeskanować a następnie wysłać na adres: menedzerkulturypl@gmail.com. Szczegółowe instrukcje znajdują się w formularzu. W razie pytań lub wątpliwości wyślij wiadomość na adres menedzerkulturypl@gmail.com lub zadzwoń – tel. 603803614.
Prowadzący szkolenia: Paweł Kamiński Doświadczony menedżer i animator kultury. W przeszłości dziennikarz i samorządowiec. Wieloletni dyrektor instytucji kultury. Prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. Od wielu lat uczestniczy w różnorodnych projektach w obszarze kultury. Redaguje serwis internetowy MenedżerKultury.pl. Jest autorem książki pt. „Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”. Pisze doktorat z ekonomii na temat roli lokalnych instytucji kultury w budowaniu kapitału społecznego. Jest również autorem Szkolenia wspierającego dla nowych dyrektorów instytucji kultury, czyli „Zostać dyrektorem samorządowej instytucji kultury i przeżyć”, które odbyło się w listopadzie 2017 r. w ramach Kadry Kultury Narodowego Centrum Kultury.