Nawet 40.000 zł można otrzymać w konkursie „Rozmowy zamiejscowe” adresowanym do twórców i animatorów kultury. Formalności związane z naborem do konkursu są ograniczone do minimum a zgłoszenia pomysłów można dokonywać w dowolny sposób.
Rozmowy zamiejscowe” to międzynarodowy program, trwający od listopada 2017 do grudnia 2019 realizowany przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie i Budapeszcie, programem DNA Miasta, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gazetą Wyborczą oraz Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego (Bundeszentrale für Politische Bildung). Program dotowany jest z funduszu zarządu Goethe-Institut w ramach programu „Inicjatywa doskonałości”.
W konkursie mogą wziąć udział twórcy i animatorzy kultury prowadzący swoją działalność kulturalną na terenie średniej wielkości miast, których liczba mieszkańców mieści się pomiędzy 50 a 100 tysięcy osób. Realizacja działania musi być zaplanowana w jednym z tych miast.
Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o formę prawną uczestników konkursu – swoje pomysły mogą zgłaszać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Wskazane jest, aby pomysły były realizowane we współpracy z innymi osobami lub podmiotami. Jeżeli zgłaszającymi jest osoba fizyczna, współpraca z partnerem posiadającym osobowość prawną jest obowiązkowa. Nie ma również ograniczenia w ilości zgłaszanych do konkursu pomysłów.
Do konkursu można zgłaszać pomysły z wykorzystaniem dźwięków i szeroko rozumianej muzyki. Zgłoszony pomysł i związane z nim działanie w konkretny sposób muszą nawiązywać do miejsca, w którym będzie realizowane, czyli np. definiowało specyfikę miasta, wchodziło w dialog z tematami pojawiającymi się w świadomości mieszkańców lub włączało się w budowanie miejskiej tożsamości. Zgłaszany pomysł może być częścią większego działania – np. festiwalu, ale jego koncepcja powinna stanowić także odrębną całość i umożliwiać np. powtórną realizację w przyszłości jako oddzielnego działania.
Zgłoszenie pomysłów można dokonywać w dowolny sposób. Organizatorzy akceptują m. in. nagrania dźwiękowe, materiały video, animacje, strona www, rysunki czy też tradycyjne opisy. Każdemu zgłoszeniu musi towarzyszyć wypełniona metryka zgłaszanego pomysłu – formularz online wypełniany przy zgłoszeniu. Formularz będzie dostępny do 15 sierpnia 2018 r. do godziny 23.59. To ostateczny termin przesyłania pomysłów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Goethe-Institut.