Od dziś w bibliotekach w całej Polsce trwają debaty będące częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”.
Projekt realizują Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego celem jest wywołanie dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Spotkania odbędą się w 56 bibliotekach.
W debatach biorą udział mieszkańcy – młodzież, dorośli, seniorzy, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, lokalni liderzy, którzy rozmawiają o dobru wspólnym, szukają tego, co ich łączy i może stanowić fundament lokalnej wspólnoty, a także zastanawiają się nad tym, jakie działania podejmować, by wzmacniać to, co nas łączy.
Spotkania mają formę warsztatową, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mają możliwość wypowiedzenia się. Każda debata kończy się ustaleniem trzech najważniejszych czynników łączących wspólnotę, a także trzech najważniejszych sposobów wzmacniania jej.
Wnioski ze wszystkich majowych dyskusji lokalnych zostaną zebrane i przedstawione w raporcie oraz podczas Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.
Tegoroczne debaty są trzecią odsłoną przedsięwzięcia. W marcu 2015 r. debaty odbyły się w 40 bibliotekach. W dyskusjach na temat kluczowych kompetencji Polaków wzięło wówczas udział blisko 1.200 osób. W maju 2016 r. w ramach drugiej edycji projektu, pod hasłem „Jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w sprawy społeczności lokalnej?” odbyły się 52 debaty, które ponownie zgromadziły ponad 1.000 mieszkańców.
Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.
Projekt organizowany jest w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m. in.: Ewa Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski.
Na fot. – debata zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiszni Małej (woj. dolnośląskie)