Samorząd Białegostoku zamierza połączyć dwie miejskie instytucje kultury. Trwa zbieranie podpisów pod petycją przeciwko tym zamiarom.
Władze Białegostoku chcą połączyć Centrum im. Ludwika Zamenhofa z Białostockim Ośrodkiem Kultury. Przeciwnicy tej decyzji założyli fanpage na Facebooku i zbierają podpisy pod petycją do Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
Jak wskazują autorzy petycji obie instytucje mają wypracowaną pozycję w białostockim środowisku kulturalnym, pracują jednak w zupełnie innych obszarach. Białostocki Ośrodek Kultury jest organizatorem wielkich imprez masowych – festiwali, koncertów, przeglądów. Gros działań Centrum im. Ludwika Zamenhofa stanowią kameralne przedsięwzięcia edukacyjne, nastawione na pielęgnowanie wielokulturowej tradycji Białegostoku i Podlasia. Do zadań statutowych CLZ należy m. in. upowszechnianie dorobku kulturowego i historycznego wielokulturowego miasta, propagowanie idei i postaw tolerancji oraz budowanie płaszczyzny dialogu kulturowego, pobudzanie lokalnej społeczności do aktywności kulturalnej, prowadzenie działalności edukacyjnej służącej budowaniu społeczeństwa otwartego i popularyzowanie postaci Ludwika Zamenhofa i jego dzieła.
– Takich wyzwań nie postawiono przed żadną inną instytucją w Białymstoku. Tylko odrębność instytucjonalna CLZ pozwoli utrzymać te wartości w mocy i nie zaprzepaścić ogromnego dorobku tej instytucji we wskazanym zakresie. Proponowana uchwała i idea połączenia obydwu instytucji nie gwarantują w żaden sposób, że tradycje te będą kontynuowane – czytamy w petycji.
– A jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy miasto Białystok raz za razem staje się obiektem krytyki za sprawą rasistowskich czy ksenofobicznych incydentów – zwracają uwagę autorzy petycji.
Jak twierdzą autorzy wystąpienia dyrektorzy i pracownicy obu instytucji nie zostali poinformowani o zamiarze ich połączenia. Nie włączono ich w proces decyzyjny i nie zagwarantowano w proponowanym projekcie uchwały o połączeniu niczego, ani możliwości dalszej pracy, ani kontynuowania rozpoczętych już projektów.
– Trudno sobie wyobrazić planowanie działań na 2017 r. w sytuacji, gdy żaden z pracowników nie może być pewien swojej przyszłości. Uderza to również w wiarygodność obu podmiotów, gdyż ich los od 1 stycznia 2017 r. pozostaje niewiadomą.
Autorzy petycji apelują do władz miasta o wzięcie pod uwagę głosu przedstawicieli środowiska kulturalnego Białegostoku oraz samych mieszkańców miasta. Sugerują wycofanie projektu uchwały z porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta.
Podpisz petycję o utrzymanie autonomii Centrum im. Ludwika Zamenhofa