Mieszkańcy Wrocławia chętnie chodzą do kina i na koncerty. Za to bardzo rzadko zaglądają do domów kultury. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet Wrocławski udostępnił raport z badań socjologicznych nad mieszkańcami miasta zrealizowanych w ramach projektu badawczego Wrocławska Diagnoza Społeczna 2017. Projekt jest finansowany przez miasto Wrocław w ramach współpracy naukowej z Uniwersytetem Wrocławskim. Wrocławska Diagnoza Społeczna to kompleksowe badanie wrocławian obejmujące warunki funkcjonowania gospodarstw domowych, dobrostan indywidualny, jak również rolę otoczenia zewnętrznego oraz ofertę usług miejskich w kreowaniu indywidualnej jakości życia. Obecna WDS 2017 jest trzecim z kolei badaniem w cyklu WDS. Poprzednie edycje realizowane były w 2010 oraz 2014 roku.

Część raportu dotyczy uczestnictwa w kulturze1. Z przeprowadzonych badań wynika, że wrocławianie często chodzą do kina, na koncerty muzyki rozrywkowej a także odwiedzają biblioteki. Z kina mieszkańcy Wrocławia korzystają względnie regularnie, to jest kilka razy w roku. Z oferty kin korzysta ponad połowa mieszkańców miasta. Spora część respondentów twierdziła także, że regularnie korzysta z bibliotek (w sumie 34% odpowiedzi „kilka razy w miesiącu” i „kilka razy w półroczu”), chodzi na koncerty muzyki rozrywkowej (28%) oraz uczestniczy w imprezach masowych (25%).

Według autorów raportu najmniej powszechną praktyką kulturalną było uczestniczenie w zajęciach organizowanych przez wrocławskie centra kultury. Aż 85,8 proc. badanych stwierdziło, że w ogóle nie uczestniczy w zajęciach w domu kultury. Zaledwie 2,5 proc. badanych zadeklarowało, że odwiedza domy kultury kilka razy w miesiącu. 1,7 proc. badanych zagląda tam kilka razy w półroczu. Podobny rozkład mają odpowiedzi na pytania o osobiste zaangażowanie w działania kulturalne lub amatorskie tworzenie muzyki, granie na instrumentach oraz tworzenie, przetwarzanie filmów, obrazów.

Raport dostępny jest na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego – Wrocławska Diagnoza Społeczna 2017

K. Kajdanek, J. Pluta (red.), Wrocławska diagnoza społeczna 2017. Raport z badań socjologicznych nad mieszkańcami miasta, Wrocław 2017, s. 11-119.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.