Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłosił nabór wniosków do programu Lato w teatrze 2020. W programu można składać projekty wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży zakończonych pokazem.

Celem programu jest szerzenie i wspieranie idei pedagogiki teatru ze szczególnym uwzględnieniem działań pedagogiczno-teatralnych, w których grupa docelowa ma utrudniony dostęp do kultury oraz działań realizowanych z częściowym udziałem grup defaworyzowanych – osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców obszarów o najniższym PKB.

W programie mogą wziąć udział teatry, samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, których statut obejmuje realizację działań teatralnych. W programie mogą także brać udział jednostki współprowadzone przez MKiDN, jeśli głównym ich organizatorem jest samorząd.

Aby wziąć udział w konkursie na dofinansowanie w ramach programu, wnioskodawca musi złożyć wniosek – autorski projekt dwutygodniowych teatralnych półkolonii lub kolonii, którego realizacja planowana jest w okresie letnich wakacji szkolnych w 2020 r., tj. między 27 czerwca a 31 sierpnia 2020 r.

Wnioski do tegorocznej edycji programu Lato w teatrze można składać do 14 lutego 2020 roku wyłącznie przez system WITKAC.  Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja ekspertów Lata w teatrze wybierze najciekawsze propozycje, które uzyskają dofinansowanie w wysokości maksymalnie 40 tys. zł. Lista wybranych projektów zostanie ogłoszona najpóźniej 17 kwietnia 2020 r.

Osoby, które nie realizowały jeszcze projektu w ramach programu, a są zainteresowane składaniem wniosków, mogą wziąć udział w spotkaniu, które odbędzie się 24 stycznia w Instytucie Teatralnym. Joanna Krukowska-Gulik – koordynatorka programu Lato w teatrze oraz Justyna Czarnota – kierowniczka Działu Pedagogiki Teatru przedstawią założenia programu oraz odpowiedzą na pytania związane z formalną i organizacyjną stroną projektów. Spotkanie będzie okazją do poznania się nawzajem oraz wspólnej rozmowy o stronie merytorycznej planowanych projektów (wyborze tematów i inspiracji do warsztatów, metodach pracy, doborze zespołu prowadzących).

Spotkanie odbędzie się w Instytucie Teatralnym przy ul. Jazdów 1 w Warszawie 24 stycznia 2020 roku w godz. 11:00 – 17:00. Udział w nim jest bezpłatny. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić ankietę zgłoszeniową do dnia 20 stycznia.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty dotyczące naboru można znaleźć na stronie programu.