Alina Czyżewska, aktorka i społeczniczka doprowadziła do tego, że Prezydent Rzeszowa musi zmienić statut Teatru Maska. Zapisy statutu naruszają bowiem autonomię teatru i obowiązujące przepisy prawa. Do zmiany statutu, po interwencji Aliny Czyżewskiej, wezwał Prezydenta Wojewoda Podkarpacki.

Sprawa zaczęła się od nakazania wstrzymania prac nad spektaklem “#chybanieja” w reż. Pawła Passiniego przez Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca przygotowywanego w rzeszowskim Teatrze Maska. Powodem decyzji Prezydenta miała być rzekoma obraza uczuć religijnych. Spektakl porusza wątki pedofilii w kościele. Według regionalnych mediów, Tadeusz Ferenc decyzję o zablokowaniu “#chybanieja” miał podjąć po „telefonach z kurii”.

Zespół Teatru początkowo zastosował się do żądań Tadeusza Ferenca. Jednak ostatecznie dyrektorka Maski Monika Szela, która w momencie interwencji Prezydenta przebywała na urlopie, zdecydowała kontynuować prace nad spektaklem. Wraz ze swoim zastępcą wydała oświadczenie, w którym przypomniała, że organem zarządzającym teatrem jest dyrektor i tylko on może podejmować decyzje dotyczące repertuaru i podejmowanych przez teatr tematów. Miasto niezwłocznie zarządziło w teatrze kontrolę finansową.

Alina Czyżewska śledziła konflikt i na bieżąco komentowała go w mediach społecznościowych. Zarzuciła Tadeuszowi Ferencowi łamanie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie tylko poprzez próbę ocenzurowania przedstawienia, ale również poprzez liczne nadużycia pozycji organizatora wobec teatru i jego dyrektora w statucie instytucji.

Swoimi spostrzeżeniami na temat statutu Teatru Maska podzieliła się z Wojewodą Podkarpackim. W efekcie Wojewoda pismem z 11 marca 2019 r. wystąpił do Prezydenta Rzeszowa o podjęcie działań zmierzających do zmiany zapisów statutu i dostosowanie ich do obowiązujących przepisów. Prezydent ma poinformować Wojewodę o podjętych działaniach do 5 kwietnia. Jeśli tego nie zrobi, Wojewoda zaskarży uchwałę Rady Miasta Rzeszowa w sprawie nadaniu statutu teatrowi do sądu administracyjnego.

Co ciekawe statut Teatru Maska w obecnym brzmieniu został nadany tej instytucji w 2012 r. Jego zapisy nie zwróciły wówczas uwagi organu nadzoru…

Zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.