Rusza VI edycja ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. O wyborze zwycięzcy konkursu będą współdecydować struktury terenowe SBP.

Jak twierdzi Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, środowisko bibliotekarskie krytykowało dotychczasowy sposób wyboru w finałowym etapie konkursu, w którym o zwycięstwie decydowały głosy internautów. W opinii bibliotekarzy upodobniało to konkurs do plebiscytu.

W tym roku zarząd SBP zmienił zasady. Zgodnie z nowym  regulaminem w etapie II konkursu, obok głosowania internautów, wyboru Bibliotekarza Roku 2015 dokonywać będą struktury terenowe SBP (zarządy okręgów) lub powołane przez nich kapituły.

– Wyniki głosowań w okręgach będą podstawą do sporządzenia zbiorczego rankingu okręgów, który następnie zostanie porównany z rankingiem internautów. Dla każdego finalisty zsumowane zostaną miejsca z obu rankingów i z uzyskanej sumy wyliczona będzie średnia arytmetyczna. Zwycięzcą konkursu zostanie finalista z najwyższą średnią.  W przypadku uzyskania tej samej średniej przez więcej niż jednego finalistę decydujące znaczenie będzie miało wyższe miejsce (wskazanie) w rankingu internautów – informuje Elżbieta Stefańczyk.

W konkursie o tytułu Bibliotekarza Roku 2015 zgłaszać kandydatów może każdy, pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w konkursie. Kandydaci mogą reprezentować różne typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczyć różnych obszarów aktywności zawodowej.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Bibliotekarz Roku 2015

 

Fot. Kongres Bibliotek Publicznych

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.