Dobiega końca budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, sala wystawowe, czytelnia, kawiarnia, sala multimedialna i taras widokowy.
W kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie – przy ulicy Piłsudskiego 12 dobiega końca realizacja projektu „Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie”. Inwestycja pochłonęła 18 mln zł. Większość kwoty – 15,5 mln zł – pochodziło z programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014.
Budynek poświęcony jest wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, krytykowi sztuki – Józefowi Czapskiemu. Odtworzono w nim m.in. pokój artysty z Maisons-Laffitte. W obiekcie znajdują się też: sala ze stałą ekspozycją, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. Na trzeciej kondygnacji będzie sala multimedialna, w której będą wyświetlane filmy związane z tematyką przygotowywanych ekspozycji czasowych oraz filmy dotyczące Józefa Czapskiego. Do dyspozycji publiczności będzie także taras widokowy. Na elewacji budynku widnieje podpis Czapskiego. Biała powierzchnia elewacji będzie jednocześnie ekranem na którym będą wyświetlane filmy.
Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii (pisarki) oraz rodziny Czapskich.
Uroczyste otwarcie odbędzie się 22 kwietnia 2016 roku. Od 23 kwietnia br. odbędą się Dni Otwarte, podczas których zaprezentowane zostanie nowe muzeum. W dniach 23-26 kwietnia wstęp do Pawilonu jak również serwis przewodnicki będą bezpłatne. Odbędą się także pokazowe lekcje muzealne dla szkół. Od 10 kwietnia w radiu i telewizji emitowany jest spot reklamowy z udziałem Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy, którzy przyjaźnili się z Józefem Czapskim.
fot. Mirosław Żak/Muzeum Narodowe w Krakowie