Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego prowadzi nabór do bezpłatnego programu szkoleniowo-tutorskiego Liderzy Teatroteki Szkolnej.
Liderzy Teatroteki Szkolnej to program tutorsko-szkoleniowy dla nauczycieli, którzy chcą rozwijać kompetencje w obszarze pedagogiki teatru i są zainteresowani pracą z grupami amatorów. Tegoroczna edycja Liderów Teatroteki Szkolnej jest skierowana do nauczycieli, którzy chcieliby pracować teatralnie z grupą amatorów – uczniów, nauczycieli, rodziców lub grupą mieszaną.
Program Liderzy Teatroteki Szkolnej:
- wzmacnia kompetencje nauczycieli w pracy teatralnej w szkole;
- pozwala na krytyczny namysł nad własnym sposobem pracy z grupami amatorskimi;
- promuje ideę pedagogiki teatru w praktyce szkolnej.
Udział w programie jest bezpłatny.
Projekt
Każdy z Liderów wg własnego pomysłu opracowuje i realizuje projekt o charakterze edukacyjno-teatralnym.
Projekt angażuje wybraną społeczność szkolną (uczniowie, nauczyciele, rodzice). Lider wybiera samodzielnie obszar działania zgodny z jego zainteresowaniami teatralnymi. Od października do czerwca pracuje nad jego realizacją przy wsparciu swojego Tutora.
Tutoring
Udział w programie pozwala każdemu Liderowi na pracę indywidualną z Tutorem, który wspiera go w realizacji projektu.
Współpraca z Tutorem ma pomóc Liderowi w określeniu własnych celów związanych z działaniami edukacyjno-teatralnymi, wspierać na drodze do ich realizacji oraz doskonalić jego potencjał przywódczy. Relacja Tutora i Lidera ma charakter partnerski. Jest rozłożona na sześć indywidualnie ustalanych spotkań. W naszym programie Tutorami są pedagodzy teatru i edukatorzy teatralni współpracujący z Instytutem Teatralnym.
Zjazdy
W ciągu roku szkolnego Liderzy biorą udział w trzech weekendowych zjazdach (w październiku, styczniu i czerwcu) poświęconych pedagogiczno-teatralnej pracy z grupami amatorskimi.
Podczas każdego ze spotkań Liderzy oglądają spektakle powstałe z udziałem amatorów. Biorą udział w warsztatach, które posłużą krytycznemu namysłowi nad procesem grupowym, rolą prowadzącego i dramaturgią zajęć. Spotkania będą okazją do wymiany i pozyskania nowych doświadczeń oraz pozwolą poznać specyfikę pedagogiki teatru, jej metody i filozofię pracy.
Terminy zjazdów:
- 20-22.10.2017
- 26-28.01.2018
- 8-10.06.2018
Lider Teatroteki Szkolnej:
- pracuje w szkole;
- chce pracować z amatorami lub prowadzi grupę teatralną w szkole;
- widzi teatr jako przestrzeń do wypowiedzi osób, z którymi pracuje;
- jest nastawiony na samorozwój i autorefleksję;
- orientuje się i uczestniczy w życiu teatralnym regionu.
Aby zgłosić się do programu należy do 24 września 2017 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.