Wiecie co to jest powiatowa biblioteka rotacyjna? To tylko jedna z ciekawostek, o której można było usłyszeć podczas konferencji zorganizowanej przez poznańską bibliotekę wojewódzką.
Zgodnie z ustawą o bibliotekach każdy samorząd powiatowy w Polsce ma obowiązek prowadzenia co najmniej jednej powiatowej biblioteki publicznej. Nie oznacza to, że w każdym powiecie istnieje odrębna instytucja kultury, np. Powiatowa Biblioteka Publiczna. Często te zadania realizowane są np. przez biblioteki gminne na podstawie porozumień między samorządami. Od momentu reformy administracyjnej kraju, która powołała do życia powiaty i narzuciła obowiązek prowadzenia tego typu podmiotów minęło już ponad 20 lat. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, jako jedyna w kraju, pokusiła się o podsumowanie działalności bibliotek powiatowych i zorganizowała konferencję pt. “20-lecie powiatowych bibliotek publicznych w województwie wielkopolskim (1999-2020)”.
Jak mówiła w trakcie wydarzenia Justyna Stoltmann-Prędka, kierowniczka Działu Instrukcyjno-Metodycznego Bibliotek, proces powstawania bibliotek powiatowych w Wielkopolsce trwał 3 lata – od 1999 do początku 2002 r. Sieć bibliotek oraz wydatki samorządów powiatowych w regionie są mocno zróżnicowane. Niektóre samorządy powiatowe powierzają zadania bibliotekom gminnym, zupełnie do tego nieprzygotowanym. Przykładem takiej sytuacji jest Powiat Grodziskiego z siedzibą w Grodzisku Wlkp., gdzie wprowadzono praktykę rotacyjnego powierzania funkcji biblioteki powiatowej poszczególnym bibliotekom gminnym w powiecie. W opinii bibliotekarzy ta zmienność negatywnie odbija się na działalności powiatowej na rzecz bibliotek w powiecie.
Jednym z gości konferencji była dr hab. Małgorzata Kisilowska, z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, która omówiła działalność bibliotek w warunkach kryzysu wywołanego pandemią. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że sytuacji lockdownu towarzyszył lęk i niepewność, ale biblioteki poradziły sobie w tym w newralgicznym momencie. Zdały zarówno związany z tym „sprawdzian umiejętności”, jak i „egzamin z misji”.
Integralną częścią konferencji była debata na temat szans i wyzwań dla bibliotek powiatowych w przyszłości z udziałem: Lucyny Kończal-Gnap, dyrektorki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu, Małgorzaty Matysiak, dyrektorki Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, Iwony Smarsz – wicedyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Andrzeja Wilkońskiego, starosty nowotomyskiego oraz Tomasza Jędraszaka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli. Debatę moderował Paweł Kamiński, dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i redaktor serwisu MenedżerKultury.pl.
Zapis całej konferencji dostępny jest na profilu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (kliknij link poniżej)
20-lecie powiatowych bibliotek publicznych w województwie wielkopolskim (1999-2020)
Fot. screen z nagrania video na profilu https://www.facebook.com/WBPiCAKpoznan