Niestety krąg instytucji, do których trafią dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia jest bardzo ograniczony.

Pięcioprocentowe podwyżki dostaną pracownicy instytucji, dla których organizatorem lub jednym z organizatorów jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzrost wynagrodzeń został zapisany w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.

Jak informuje Ministerstwo będą to pierwsze podwyżki od pięciu lat. Od 2011 roku pensje w całej budżetówce, w tym w państwowych instytucjach kultury, były zamrożone w związku z procedurą nadmiernego deficytu budżetowego nałożoną na Polskę przez Radę Unii Europejskiej.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 uwzględniono wzrost  wynagrodzeń m.in. dla: państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki  wyniosą 5% w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na rok 2015. Taki sam wzrost wynagrodzeń finansowanych z dotacji podmiotowej MKiDN planowany jest w samorządowych instytucjach kultury współprowadzonych przez resort.

Miejmy nadzieję, że podwyżki w państwowych instytucjach kultury będą sygnałem również dla samorządów, które są organizatorami dla zdecydowanej większości instytucji kultury w Polsce. Pomimo tego, że instytucje kultury są finansowane z tych samych budżetów, co urzędy samorządowe czy szkoły, to właśnie pracownicy instytucji kultury są najgorzej wynagradzaną grupą zawodową w Polsce. W małych i średnich gminach bez trudu można znaleźć instytucje, w których wynagrodzenia większości pracowników oscylują wokół najniższej krajowej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.