Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował o swoich priorytetach. Zapowiedział m.in. zwiększenie o 5 proc. funduszy płac w państwowych instytucjach kultury, więcej pieniędzy na program “Patriotyzm jutra” i ochronę zabytków oraz uruchomienie programu „rządowego Niepodległa 2018”.

Piotr Gliński przedstawił dziś senackiej Komisji kultury i środków przekazu podstawowe założenia swojej polityki w resorcie kultury.

Jako jeden z celów postrzega „stabilizację sytuacji środowisk i instytucji twórczych” i – w miarę możliwości – podniesienie poziomu bytowego tych środowisk i instytucji. Jak powiedział Piotr Gliński w tegorocznym budżecie resortu zwiększono o 5 proc. kwotę na wynagrodzenia pracowników instytucji kultury, których płace przez kilka lat były zamrożone. Patronatem resortu zostaną objęte zespoły Śląsk i Mazowsze – być może zyskają one status Narodowych Instytucji Kultury.

Priorytetem ministra ma też być polityka historyczna, realizowana poprzez budowę instytucji, wspieranie programów czy wreszcie kręcenie filmów dotyczących polskiej historii i tożsamości. Minister potwierdził też zamiar nakręcenia “jednej lub dwóch” wielkich produkcji filmowych, które promowałyby wiedzę o polskiej historii. Podkreślił też, że środki na to przedsięwzięcie trzeba będzie pozyskać – nie będą one pochodzić z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. O 100 proc. (do 4 mln zł) zwiększony został budżet programu “Patriotyzm jutra”.

W planach Ministra bardzo ważne są muzea związane z historią, a zwłaszcza Muzeum Historii Polski. Nowe władze resortu kultury zdecydowały się podtrzymać decyzję, że muzeum na być na Cytadeli. Dzięki temu powstanie tam kompleks czterech placówek muzealnych – istniejące od dawna Muzeum X Pawilonu, otwarte w ubiegłym roku Muzeum Katyńskie, będące w budowie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Zgodnie z projektem budżetu na budowę Muzeum Historii Polski w 2016 r. zaplanowano 11,6 mln zł, a budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego otwarcie także planuje się na rok 2018 – 56 mln zł.

Minister Gliński zapowiedział też uruchomienie nowego wieloletniego programu rządowego „Niepodległa 2018”, w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Wydarzenia związane z tym programem mają odbywać się w latach 2017-2019 z kumulacją w listopadzie 2018 roku.

W tegorocznym budżecie resortu o 50 proc. zwiększono środki na ochronę zabytków. W sumie z tzw. środkami norweskimi w 2016 roku przeznaczonych na ten cel zostanie 200 mln zł.

Piotr Gliński zapowiedział też przywrócenie zasad odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, z których korzystają twórcy i dziennikarze. Od 2013 roku wprowadzono bowiem limit w stosowaniu 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów.

Na fot. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i wiceminister kultury Jarosław Sellin, 12 stycznia 2016 r. podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu.
fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/PAP/Radek Pietruszka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.