Premier Ewa Kopacz zapowiedziała na wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu we Wrocławiu. Czy w związku z tym stolica Dolnego Śląska doczeka się obiecanych 99 milionów złotych na organizację Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Tym bardziej, że projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Europejska Stolica Kultury 2016” jest pierwszym punktem w opublikowanym wczoraj porządku obrad wtorkowego posiedzenia.

Warto przypomnieć, że projekt programu i co za tym idzie podziału kwoty na poszczególne projekty, był gotowy w marcu. W kwietniu zakończyły się jego konsultacje społeczne.

Premier jednak zdecydowała, że zatwierdzenie dofinansowania dla Wrocławia odbędzie się w ramach jednego z tzw. wyjazdowych posiedzeń rządu. Z tego powodu trudno oprzeć się wrażeniu, że długo oczekiwana i zapowiadana decyzja zostaje wykorzystana do celów toczącej się kampanii wyborczej do parlamentu.

Wrażenie to, jest to jest szczególnie dojmujące, m. in. dlatego, że naturalną okazją do przekazania symbolicznego czeku na 99.000.000 zł była prezentacja programu ESK Wrocław 2016, która odbyła się 19 czerwca na stadionie we Wrocławiu?  Tamtej imprezy, choć transmitowanej przez telewizję, nie zaszczyciła ani premier Ewa Kopacz, ani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Ta ostatnia przysłała jedynie list czytany dość pompatycznym tonem przez prowadzącego imprezę Andrzeja Seweryna.

Paweł Kamiński

Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.