Rząd rozpoczął “odmrażanie” niektórych instytucji kultury. Od tygodnia mogą wznawiać działalność muzea, galerie sztuki i biblioteki. Czy to oznacza, że wznowić działalność mogą galerie działające w strukturze domów i ośrodków kultury?

Z najnowszych, opublikowanych w ub. tygodniu przepisów wynika, że niestety nie, bo “odmrożenie” dotyczy w tej chwili tylko galerii sztuki, dla których jest to podstawowa działalność, w tym również takich instytucji jak centra sztuki i biura wystaw artystycznych.

Podstawą prawną zakazu prowadzenia działalności jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 792) – link pod artykułem, które wprowadza zawieszenie do odwołania działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0).

W ub. tygodniu rząd opublikował nowelizację tego aktu wprowadzające wyłączenie dla galerii sztuki. Zapis ten znalazł się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 maja 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z czasowego ograniczenia działalności (Dz.U. 2020 poz. 820) – link pod artykułem.

Problem w tym, że wyłączenie zawieszenia działalności nie dotyczy galerii sztuki z wyjątkiem stanowiących część statutową działalności domów kultury albo ośrodków kulturyTo oznacza, że przepis “odmrażający” działalność galerii nie obejmuje galerii działających w strukturze domów i ośrodków kultury.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 792)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 820)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.