Pracujesz w kulturze? Sprawdź jakie konsekwencje dla Twojego portfela będzie miał Polski Ład!

Polski Ład to pakiet zmian podatkowych które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. W założeniu zmiany mają poprawić sytuację materialną osób o niskich dochodach kosztem osób zarabiających powyżej średniej. To jakie skutki będzie miał Polski Ład dla Twojego portfela zależy przede wszystkim od sposobu zatrudnienia oraz wysokości Twojego wynagrodzenia. 

Praca na etacie

W sytuacji gdy pracujesz wyłącznie w oparciu o umowę o pracę i zarabiasz nie więcej niż 5,7 tys. zł brutto prawdopodobnie zyskasz. Jeśli Twoje wynagrodzenie wynosi na przykład 3,5 tys. zł brutto, to Twoja wypłata “na rękę” wzrośnie o 147 zł. Wynika to z tego, że tzw. kwota wolna od podatku wzrasta do 30 tys. zł rocznie. 

Twój pracodawca obliczając Twoje wynagrodzenie miesięczne domyślnie pomniejsza podatek wpłacane do urzędu skarbowego i potrącany swojego wynagrodzenia o kwotę wolną. Po zmianach wynosi ona 425 zł miesięcznie. 

Jeśli zarabiasz powyżej 5,7 tysiąca zł miesięcznie ale nie więcej niż 11.141 zł brutto miesięcznie, to skutków Polskiego Ładu nie odczujesz. Domyślnie bowiem skorzystasz z tzw. ulgi dla klasy średniej. 

Umowa zlecenie

Jeśli pracujesz w oparciu o umowę zlecenie, to skutki Polskiego Ładu odczujesz w większym stopniu, ponieważ w przypadku takiej umowy pracodawca nie może pomniejszyć podatku o kwotę wolną. Oznacza to, że przy takiej samej kwocie brutto na rękę otrzymasz mniej. Jednak odzyskasz pieniądze przy rozliczeniu rocznym. Na przykład przy kwocie 3 tys. zł brutto Twoje wynagrodzenie netto wyniesie 2060,60 zł. Przed wejściem w życie Polskiego Ładu kwota netto wynosiła 2204,72 zł.

“To skomplikowane”

Sytuacja komplikuje się, gdy masz różne źródła dochodów, na przykład umowę o pracę plus umowę zlecenia albo dochody z działalności gospodarczej. Jeżeli Twoje dochody mieścić się będą w opisanych wyżej przedziałach to globalnie możesz zyskać lub nie odczuć skutków Polskiego Ładu. Problem w tym, że jeśli nie dopilnujesz w tej chwili swoich spraw, możesz się zdziwić za nieco ponad rok gdy będziesz rozliczać swój PIT. 

Po pierwsze chodzi o tzw. kwotę wolną od podatku. Jeśli masz dwie umowy o pracę, to powinna być ona rozliczana tylko u jednego pracodawcy. Analogicznie, gdy oprócz dochodu z pracy pobierasz np. pobierasz rentę rodzinną. Jeśli nie złożysz u pracodawcy (lub w ZUS) odpowiedniego oświadczenia, to kwota wolna od podatku może być liczona podwójnie. Wówczas przy rozliczeniu rocznego PIT-u czeka cię dopłata, która może sięgnąć nawet 5,1 tys. zł.

Nieprzyjemną niespodziankę zafundujesz sobie również wtedy, gdy Twoje dochody przekroczą 133.692 zł w skali roku, czyli średnio 11.141 zł miesięcznie. Może się tak stać, bo na przykład otrzymasz nagrodę jubileuszową, stypendium od Ministra, albo podpiszesz umowy zlecenia, które spowodują że Twój roczny dochód przekroczy tę kwotę. Taka sytuacja będzie oznaczała utratę prawa do tzw. ulgi dla klasy średniej. To również spowoduje konieczność dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym. Jeśli przewidujesz, że Twoje dochody przekroczą też kwotę, już teraz złóż pracodawcy oświadczenie o rezygnacji z prawa do korzystania z tej ulgi.

Co ważne, prawo do ulgi stracisz również wtedy, gdy Twoje dochody spadną poniżej 68.412 zł rocznie, czyli średnio 5.701 zł miesięcznie. W trakcie roku może się okazać, że na przykład stracisz jedno z źródeł dochodu. Weź to pod uwagę, bo to skomplikuje rozliczenie z fiskusem.

A może w ogóle nie zapłacisz?

Może się też okazać, że w ogóle nie zapłacisz podatku dochodowego. W ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostały również zwolnienia podatkowe. Ze zwolnienia mogą skorzystać:

  • rodziny wielodzietne (4 dzieci i więcej) – przychód do 85.528 zł rocznie dla rodzica (opiekuna prawnego itp.);
  • osoby w wieku 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), którzy nabyli uprawnienia do emerytury lub renty rodzinnej, ale nie pobierają tych świadczeń i nadal pracują. W ich przypadku przychód do 85.528 zł rocznie jest zwolniony z podatku;
  • podatnicy przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium RP. Warunkiem jest nie zamieszkiwanie na terytorium Polski w ciągu ostatnich 3 lat, posiadanie obywatelstwa polskiego, karty Polaka lub obywatelstwa państwa UE. Zwolnienie również dotyczy osób, które osiągnęły przychód do 85.528 zł rocznie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.