Samorząd województwa dolnośląskiego uruchamia trzy programy wsparcia finansowego dla osób i organizacji z ciekawymi pomysłami na projekty kulturalne nawiązujące do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Budżet każdego z nich to 300 tys. zł.

Pierwszy z programów to Dolnośląski Program „MikroWsparcie 2016” nawiązujący do projektu realizowanego przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 „mikroGRANTY ESK 2016”, ale rozszerzający ideę wspierania małych projektów na teren całego województwa. Idea przewodnią projektu jest hasło ESK „Przestrzenie dla piękna”. Pomysły na przedsięwzięcia artystyczne, społeczne, edukacyjne składać mogą pojedyncze osoby, grupy nieformalne i organizacje pozarządowe. Maksymalne wsparcie dla pojedynczego projektu to 5 tys. zł. Program obejmie wsparcie organizacyjne, techniczne i promocyjne ze strony Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który koordynuje program. W tym celu przy OKiS-ie powstanie Biuro Dolnośląskiego Programu MikroWsparcie ESK 2016. Program startuje w marcu 2016 r.

Dolnośląski Program Wsparcia ESK, to drugi z programów o charakterze konkursowym koordynowany przez wydział kultury w urzędzie marszałkowskim, a obejmujący projekty związane z edukacją kulturalną dzieci i młodzieży poprzez np. organizację festiwali, przeglądów artystycznych, wstaw i warsztatów. Zwycięskie projekty, nawiązujące do hasła ESK, będą pokazywały charakterystyczne elementy tradycji regionalnych, dziedzictwa kulturowego czy naturalnego danej miejscowości oraz włączały do działania jak największą ilość mieszkańców. Oferty konkursowe w ramach projektu można składać do 1 kwietnia.

Trzeci z programów, noszący nazwę Dolnośląska Stolica Kultury, to konkurs dla powiatów na roczny program imprez kulturalnych i projektów edukacyjnych organizowanych na terenie miasta powiatowego i okolicznych gmin. Program imprez powinien charakteryzować się nowatorskimi formami współpracy kulturalnej uwzględniające lokalną specyfikę. Zwycięski powiat otrzyma 300 tysięcy złotych. Oferty konkursowe do programu można było składać do 4 marca. Program Dolnośląska Stolica Kultury będzie realizowany także w kolejnych latach.

Jak poinformował w ub. tygodniu marszałek Cezary Przybylski (na fot.) samorząd Dolnego Śląska wyda na projekty związane z Europejską Stolicą Kultury łącznie ok. 19 mln zł. A tę kwotę zrealizowanych zostanie 39 projektów. Najważniejszy z nich to zaplanowane na czerwiec widowisko operowe „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show”, do którego Opera Wrocławska zaangażuje ponad 500 artystów z Dolnego Śląska i z Hiszpanii. Wartość tego projektu to prawie 5,4 mln zł. Pośród znaczniejszych finansowo programów wymienił też organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu „Silesia Art. Biennale” z budżetem 213 000 zł i przygotowywany przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy projekt „Teatr w podwórkach” z budżetem 450 000 zł.

Konkurs „Dolnośląski Program Wsparcia ESK 2016”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.