Dwadzieścioro dyrektorek i dyrektorów bibliotek publicznych z całej Polski zawiązało Stowarzyszenie INICJATYWY. Chcą wspierać kadrę zarządzającą tych instytucji, być głosem doradczym i wspierającym działania promujące biblioteki.
Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY to pełna nazwa organizacji, którą założono 1 grudnia 2022 r. w Brusach na Kaszubach. O ile bibliotekarze, jako grupa zawodowa, mają swoją organizację pozarządową, to dyrektorzy tych instytucji nie mogli dotąd tego powiedzieć. Stąd pomysł, by powołać do życia Stowarzyszenie INICJATYWY – na bazie członków Grupy InicjaTyWy, która powstała w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Pierwsze spotkanie założycielskie przyjęło statut, wybrało zarząd i określiło plany na najbliższe dwa lata działania.
– Droga do utworzenia Stowarzyszenia była długa, ale najważniejsza myśl towarzyszyła nam od samego początku – być i wspierać dyrektorki i dyrektorów bibliotek. PotrzebujeMY wsparcia, dobrych praktyk, wskazówek – a kto udzieli ich lepiej niż doświadczeni praktycy? – podkreśla Agnieszka Borkiewicz, prezeska Stowarzyszenia INICJATYWY, na co dzień zarządzająca biblioteką w Jarocinie.
Organizacja stoi na czterech filarach – chce budować prestiż stanowisk dyrektorek i dyrektorów bibliotek, wspierać ich w codziennej pracy, pamiętać o lokalnych grupach dyrektorskich InicJaTyWy, a także reprezentować interesy bibliotek.
Działaniami, przez które Stowarzyszenie chce osiągnąć cele, to szkolenia, webinary, spotkania regionalne i ogólnopolskie dyrektorek i dyrektorów bibliotek, a także coroczne forum kadry zarządzającej. Nie zabraknie także kontaktów do ekspertów, superwizji czy szkoleń potrzebnych do rozwijania kompetencji managerów kultury.
Członkowie Stowarzyszenia chcą mieć też wpływ na to, w jakim kierunku podążać będą biblioteki. Organizacja będzie mogła opiniować kandydatów na stanowiska kierownicze, wyrażać zdanie w pracach legislacyjnych, komentować diagnozy i dzielić się wizjami dotyczącymi bibliotek.
Kto może dołączyć do Stowarzyszenia? Osoby będące dyrektorkami lub dyrektorami bibliotek publicznych lub samorządowych instytucji kultury, w których strukturach znajduje się biblioteka publiczna, ich zastępcy, a także kierownicy takich bibliotek.
– Wierzymy, że nasza organizacja pozarządowa ma solidne fundamenty i mocny mandat, aby działać na rzecz bibliotek i promocji ich marki nie tylko w środowisku lokalnym, ale i dalej: regionalnie i ogólnokrajowo. – przyznaje Damian Domański, wiceprezes zarządu i dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie.
Przeczytaj list zarządu oraz członkiń i członków Stowarzyszenia do dyrektorek i dyrektorów bibliotek
Warto przypomnieć, że kilka dni temu nowe władze wybrało również powstałe w 2014 r. Stowarzyszenie Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. Jego głównym celem jest reprezentowanie interesów środowiska kadr kultury, w szczególności domów, ośrodków i centrów kultury, a także popularyzacja dobrych praktyk w działalności kulturalnej i zarządzaniu kulturą oraz budowanie pozytywnego wizerunku instytucji kultury i kadr kultury.