Forum Kraków pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie w sprawie nowelizacji ustawy o VAT i jej konsekwencji dla animacji kultury.

Członkowie zrzeszenia animatorów kultury Forum Kraków wystosowali pismo do prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Animatorzy apelują do Ministra o podjęcie interwencji w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

– Wspomniany akt prawny godzi bezpośrednio w budżety instytucji kultury, powodując ich realne zmniejszenie. Najbardziej pokrzywdzonymi jednostkami w myśl nowych przepisów są samorządowe instytucje animacji kultury (potocznie zwane domami kultury), prowadzące wiele nieodpłatnych projektów edukacyjnych, animacyjnych i popularyzatorskich dla lokalnych społeczności. Te działania są podstawą dla zwiększania uczestnictwa w kulturze oraz budowania tożsamości lokalnej Polaków – twierdzą aktywiści Forum Kraków.

Jak czytamy w stanowisku, wskutek wejścia w życie nowych przepisów, dyrektorzy instytucji kultury korygują in minus swoje budżety. Ofiarą nowych przepisów padają głównie bezpłatne działania animacyjne i edukacyjne, co może przyczynić się do pogorszenia dostępności kultury na wielu obszarach Polski. Jest to związane z tym, że ruch animacji kultury w Polsce opiera się w znacznej mierze na pracy bądź współpracy z domami kultury. Jednostki te pełnią wiele ważnych funkcji kulturalnych i społecznych dla lokalnych społeczności. Nie tylko zatrudniają zawodowych animatorów kultury, ale także współpracują z animatorami w ramach projektów realizowanych wspólnie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Według animatorów zrzeszonych w Forum Kraków ograniczenia te będą najbardziej odczuwalne na wsi i w małych miastach, z dala od metropolii, gdzie znaczenie lokalnych domów kultury jest największe.

Forum Kraków opowiada się za zmianą prawną jednoznacznie wyłączającą wszystkie instytucje kultury z obowiązku odliczania VAT z zastosowaniem tzw. wskaźnika proporcji lub zmianę zasad obliczania tego wskaźnika adekwatną do specyfiki funkcjonowania instytucji kultury.

Forum Kraków zrzeszeniem osób działających na rzecz animacji kultury. Powstało z inicjatywy Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej.

O sprawie VAT w instytucjach kultury pisaliśmy 2 tygodnie temu – Nowe przepisy o VAT uderzają w budżety instytucji

fot. forumkrakow.info

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.