Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze tworzy multimedialny „Leksykon Kultury Lubuskiego”.

Leksykon powstaje na zasadzie crowdsourcingu. Informacje do leksykonu może wprowadzać każdy. Powstająca w ten sposób baza danych jest częścią regionalnego portalu kulturalnego, który oprócz informacji będzie dawał dostęp do e-usług. Wśród nich znajdą się m. in. platforma e-learningowa, mapa pomysłów i kalendarz imprez. Oprócz tego uruchomione zostaną e-kosztorys wydruku – usługa umożliwiająca wykonanie własnego projektu graficznego kartki, kalendarza, itp. i wysłanie go do druku oraz e-kreator nagraniowy – usługa udostępniające informacje techniczne dla młodych muzyków, które pomogą im tworzyć własną muzykę. Dopełnieniem projektu będzie system sprzedaży biletów, aplikacja na smartfony oraz sms-owe powiadamianie o wydarzeniach kulturalnych.

Portal lubuskiekultura.pl to kolejny regionalny serwis poświęcony kulturze. Jednym z pierwszych tego typu projektów był portal Dolnośląska Kultura i Sztuka DOKiS.pl należący do Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. DOKiS.pl jest również dostarczycielem treści dla ogólnopolskiego portalu kulturadostepna.pl.

Zapewne podobne projekty będą powstawać również w innych województwach. Warto w tym kontekście zastanowić się nad ujednoliceniem i integracją tego typu rozwiązań informatycznych w skali całego kraju.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.