Trwają prace nad numerem zerowym pisma „Kultura i rozwój”, którego redaktorem naczelnym został prof. Jerzy Hausner, a zastępcą redaktora naczelnego Edwin Bendyk (na fot.).

Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, stworzyło nowy kwartalnik naukowy „Kultura i Rozwój”. Publiczna prezentacja miała miejsce podczas październikowej konferencji „Kulturowa rewolucja czy reforma? W stronę innowacyjnych kulturalnych polityk rozwojowych”, która odbyła się we Wrocławiu.

„Kultura i rozwój” za cel stawia sobie ono przedstawianie najciekawszych problemów związanych z ekonomią kultury w Polsce i na świecie oraz komentowanie nowych koncepcji dotyczących kulturalnej polityki rozwojowej, autorstwa krajowych i zagranicznych badaczy.

Redakcja pracuje aktualnie nad numerem zerowym pisma, w którym czytelnicy znajdą m.in. esej programowy autorstwa prof. Jerzego Hausnera (redaktora naczelnego) i Edwina Bendyka (zastępcy redaktora naczelnego), przekład tekstu prof. Boba Jessopa, poświęconego kulturowej ekonomii politycznej, oraz artykuł dyrektora Narodowego Centrum Kultury, Krzysztofa Dudka, poświęcony zmianom w obszarze kultury na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat.

Kwartalnik wydawany będzie w modelu Open Acces – kolejne numery będzie można znaleźć na stronie kwartalnika. Będzie można je pobrać zarówno w formacie .pdf (całe numer jak i poszczególne artykuły) oraz .mobi i .epub (całe numery). Poza wersją elektroniczną, pismo będzie dystrybuowane w wersji papierowej. Zeszyty kwartalnika trafią do bibliotek i czytelni naukowych, które zechcą go subskrybować.

Pismu towarzyszyć będzie też Platforma Multimedialna, na którą składają się blogi: Kultura się liczy!, Kultura 2.0 i Portrety Miast Polskich. Opiekę merytoryczną nad nimi sprawować będzie Edwin Bendyk. Będą one multimedialnym i popularnonaukowym uzupełnieniem tekstów zawartych w kwartalniku, a zarazem pozwolą na komentowanie zjawisk ulotnych, które często nie wytrzymują próby czasu, ale nierzadko inspirują długofalowe działania. Zebranie wpisów z tych blogach w jednym miejscu pozwoli na stworzenie sieci tematów i kontekstów, które mogą zainspirować konkretne działania, powstanie ciekawych tekstów naukowych do kwartalnika lub kolejnych wpisów na blogach.

Kultura i rozwój

Kultura i rozwój

Fot. Paweł Kamiński

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.