Wielu dyrektorów instytucji kultury cieszy się poparciem społecznym. Kierowali domami kultury, teraz będą rządzić w swoich gminach!

Daniel Passent wiele lat temu napisał w swoim felietonie w “Polityce” o tym, jaka jest różnica między kulturą a polityką. Ano taka, że kulturę nieustannie gonimy, a i tak jej nie dogonimy. Przed polityką nieustannie uciekamy, a i tak nas dopadnie. Wśród ludzi kultury jest wielu takich, którzy postanowili nie czekać aż polityka ich dopadnie, tylko wyszli jej naprzeciw. 

Tegoroczne wybory samorządowe wydają się chyba rekordowe, jeśli chodzi poziom zaangażowania ludzi kultury. Chyba nigdy tak wielu dyrektorów instytucji kultury, animatorów, menedżerów oraz osób związanych ze sztuką nie kandydowało do samorządu. Wielu z nich zostało radnymi różnych szczebli, a niektórzy będą kierować swoimi gminami. Są też tacy, którzy będą się mierzyć ze swoimi konkurentami w drugiej turze wyborów, która odbędzie się 21 kwietnia. 

Jedną z osób, które przejmuje stery w swojej gminie, jest Agnieszka Hurnik, dotychczasowa dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu (woj. opolskie). Agnieszka Hurnik wygrała z dotychczasowym burmistrzem Andrzejem Jasińskim. O tym, że posiada poparcie lokalnej społeczności było wiadomo od dawna. Gdy kilka lat temu władze miasta postanowiły połączyć Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, którym kierowała z Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Dobrodzieniu, list poparcia za utrzymaniem jej na stanowisku podpisało około 600 mieszkańców gminy. W niedzielnych wyborach zdobyła 54,24 proc. głosów. 

Burmistrzem gminy Mordy (woj. mazowieckie) został Łukasz Wawryniuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie, a wcześniej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Łukasz Wawryniuk zdobył aż 63,43 proc. głosów pokonując zdecydowanie dotychczasowego burmistrza Jana Ługowskiego, który przed laty pozbawił go stanowiska dyrektora M-GOK.

Sukces wyborczy odniosła też Agata Puchalska, dyrektorka Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, która wygrała wybory na burmistrza Brańska. Agata Puchalska zdobyła 59,20 proc. głosów i pokonała dotychczasowego burmistrza Eugeniusza Koczewskiego.

Najbliższe dni będą czasem wytężonej pracy i intensywnej kampanii dla osób, które weszły do drugiej tury wyborów. Wymienić wśród nich można Piotra Michalaka, dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury (woj. wielkopolskie), który uzyskał najwyższe poparcie (40,52 proc.) spośród siedmiu kandydatów na burmistrza Szamotuł. W drugiej turze mierzy się z Joanną Gzyl.

Do tej grupy należy również Janusz Pawul, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, który walczy o stanowisko burmistrza Pieńska z dotychczasowym włodarzem tego miasteczka Janem Magdą. W wyborach na burmistrza wzięło udział 5 kandydatów. Janusz Pawul wszedł do drugiej tury z poparciem 29,31 proc. wyborców. 

 

W drugiej turze wyborów bierze udział także Konrad Tkaczyk, dyrektor Ośrodka Kultury w Zawidowie (woj. dolnośląskie), który z poparciem 43,07 proc. konkuruje z dotychczasowym burmistrzem Zawidowa Robertem Łężnym.

Fot. profil na Facebooku Agnieszki Hurnik (https://www.facebook.com/agnieszka.hurnik.3)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.