We Wrocławiu trwają przygotowania do otwarcia Muzeum Pana Tadeusza. Atrakcją muzeum będzie rękopis naszej narodowej epopei.

Muzeum mieści się w Rynku Wrocławia, w Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Jego misją jest pokazanie, jak „Pan Tadeusz” kształtował nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej; w jaki sposób romantyczne postrzeganie obowiązków wobec społeczności wpłynęło na wiele pokoleń Polaków.

Na powierzchni użytkowej ponad 4 tysięcy m kw. znaleźć się mają – oprócz ekspozycji stałej z rękopisem Adama Mickiewicza – multimedialne ekspozycje czasowe (eksponowana ma być przede wszystkim epoka romantyzmu europejskiego i polskiego), interaktywne sale edukacyjne. Obecnie lista obiektów, które będą poddane digitalizacji na potrzeby wystaw stałych, przekracza trzy tysiące. W muzeum znajdą się także gabinety Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Otwarcie Muzeum, które zaplanowano na 23 kwietnia będzie jednym z wydarzeń inaugurujących kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.