Mieszkańcy położonej w Karkonoszach wsi Zachełmie chcą stworzyć Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej. Brakuje im pieniędzy, więc prowadzą zbiórkę na jednej z platform crowdfundingowych.

Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej ma powstać w starej remizie, którą Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie wydzierżawiło od straży pożarnej. – Nasza wieś jest tak mała, że nie ma w niej nawet sklepu, nie mówiąc o kościele. Ale będziemy tu mieć małe, być może najmniejsze w Polsce, centrum kultury – mówią mieszkańcy Zachełmia.

Aktywiści stowarzyszenia zdobyli na remont ponad 200 tys. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Problem w tym, że od czasu podpisania umowy wzrosły koszty usług budowlanych i stowarzyszeniu brakuje pieniędzy – 30 tysięcy złotych. Dlatego zorganizowali zbiórkę pieniędzy na portalu polakpotrafi.pl.

Pieniądze zostaną wydane na prace budowlane (m.in. schody stalowe na wieżę) oraz zakup wyposażenia (sprzęt rtv, krzesła, stoły, ekrany multimedialne) – zgodnie z umową podpisaną z UMWD. Jeśli stowarzyszenie pieniędzy nie uzbiera Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego może wstrzymać refinansowanie całego przedsięwzięcia.

Mieszkańcy Zachełmia mają mnóstwo pomysłów na działalność ich ośrodka kultury. Chcą prezentować unikatowe zbiory archiwaliów dotyczących wsi – np. reprodukcje wiekowych widokówek czy malowane na jedwabiu projekty domów sprzed stu lat. W Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej będzie można również zobaczyć słynne koszule zachełmiańskie – ręcznie haftowane według wzorów opracowanych przez przedwojennych mieszkańców wsi. Mieszkańcy Zachełmia chcą też kultywować tradycje zielarskie, nawiązujące do doświadczeń słynnych Laborantów (sami robią mieszanki ziołowe!) a także przypominać o dawnych mieszkańcach Zachełmia i ich dokonaniach: wynalazcy duraluminium Bernhardzie Wilmie, kompozytorze Ludomirze Różyckim, pianiście Władysławie Kędrze. W planach jest też organizacja warsztatów pszczelarskich, malarskich czy mydlarskich.

Po remoncie remiza będzie ogólnodostępna, a jej zwiedzanie będzie bezpłatne. Będzie też nowoczesna. Do ogrzewania służyć będą maty na podczerwień, do prezentacji treści – multimedialne ekrany dotykowe.

Żeby wesprzeć uruchomienie Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej można wpłacić dowolną kwotę – nawet złotówkę. O 10 zł wzwyż dla darczyńców przewidziane są nagrody: od podziękowań na Facebooku, poprzez gadżety z motywem haftu zachełmiańskiego, aż pod vouchery na pobyt w Zachełmiu i zaproszenia na koncerty zespołów Raz Dwa Trzy oraz Szyszak.

Zbiórka pieniędzy na dofinansowanie remontu remizy trwać będzie do połowy marca. Żeby wesprzeć społeczników z Zachełmia wystarczy kliknąć.

Fot. Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.