Trwają przygotowania do NieKongresu Animatorów Kultury, który odbędzie się w lipcu w Lubiążu na Dolnym Śląsku.

Pierwszy NieKongres Animatorów Kultury odbył się w marcu 2014 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie. Druga edycja wydarzenia odbędzie się w Lubiążu w dniach 7-9 lipca 2016 roku, podczas i przy SLOT ART Festivalu, w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Jak mówi Marek Sztark, dyrektor programowy NieKongresu, tegorocznemu spotkaniu przyświecają trzy cele. Pierwszy to zwrócenie uwagi animatorów kultury w Polsce na SLOT ART Festival, dolnośląską markę kulturalną o unikalnym charakterze i skierowanie zainteresowania animatorów na Dolny Śląsk i Lubiąż, a także na ideę Europejskiej Stolicy Kultury.

Drugim celem jest podjęcie próby stworzenia mapy środowisk animacji kultury w Polsce – rozpoznania i przedstawienia różnorodnych podejść, metod, szkół, poglądów i doświadczeń. Trzeci cel to podjęcie dyskusji na temat świadomości i powinności animatorów kultury.

– Chcemy rozmawiać o źródłach animacji, o zjawiskach zachodzących w otoczeniu animatorów i sposobach oraz możliwościach reagowania na nie. Chcemy rozmawiać o uwarunkowaniach wewnętrznych osób zajmujących się animacją. Rozpoznać i usystematyzować powinności, rozumiane jako nakazy dawane samemu sobie, jakie stawiają sobie animatorzy w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości – mówi Marek Sztark.

Program wydarzenia przewiduje: manifesty, strefy tematyczne, targi grantodawców oraz autorskie ścieżki tematyczne. Zapisy dla uczestników ruszy 23 maja. Do grona wolontariuszy można dołączyć już teraz. Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie PlatformaKultury.pl.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.