200 mln zł – tyle ma pochłonąć rządowy program „Niepodległa” związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypadającą w 2018 r. To dwukrotnie więcej niż np. rządowe wsparcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa”, zakłada przygotowanie oraz przeprowadzenie obchodów upamiętniających wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Założenia programu przedstawił w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Program będzie realizowany w latach 2017-2021. Jego struktura składać się będzie z trzech priorytetów. Pierwszy – to duże projekty ogólnopolskie realizowane przez narodowe instytucje kultury oraz inne resorty, a także wojewodów. Drugi – to programy partycypacyjne i dotacyjne, których celem jest jak najszersze włączenie Polaków w przeżywanie obchodów, wzmocnienie lokalnych programów obchodów, ukazanie kontekstu regionalnego. Trzeci priorytet to program zagranicznych obchodów i działań międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi wspólnie obchodzimy stulecie.

Całkowity koszt programu wyniesie ok. 200 mln zł. Na rok 2017 zostały przewidziane wydatki w wysokości 12 mln zł.

Podczas konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowane zostało logo obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Wcześniej, w ramach prac nad programem, ministerstwo zleciło Narodowemu Centrum Kultury przeprowadzenie konkursu na identyfikację wizualną programu, stanowiącą jednocześnie identyfikację wizualną obchodów rocznicy. Wybrany znak oparty został na słowie „niepodległa”, pochodzącym z oryginalnego rękopisu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Użyte kolory, czerwień tła oraz białe napisy w bezpośredni sposób nawiązują do barw narodowych.

One thought on “„Niepodległa” z rekordowym budżetem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.