Dodatki za znajomość języków obcych lub doktoranckie – takie świadczenia dostawali pracownicy Instytutu Książki pomimo, że przepisy pozwalające na ich wypłacanie zostały uchylone 6 lat temu. Kontrola przeprowadzona przez Ministerstwo i Dziedzictwa Narodowego wykazała m. in., że Instytut przekroczył wydatki na wynagrodzenia o prawie 600 tys. zł, a dyrektor przyznawał pracownikom premie e-mailem.

Kontrola w Instytucie Książki odbyła się wiosną 2015 r. O jej wynikach Ministerstwo poinformowało dyrektora Grzegorza Gaudena miesiąc temu.

Kontrola dotyczyła prawidłowości wykorzystania pieniędzy na wynagrodzenia osobowe i bezosobowe w 2014 r. Kontrola wykazała m. in., że zatrudniający 119 pracowników Instytut Książki nie ma regulaminu wynagradzania pracowników a plan kont nie uwzględnia specyfiki instytucji.

W planie finansowym na 2014 r. na wynagrodzenia przewidziano 7.530.000 zł, z czego 5.498.000 zł na wynagrodzenia osobowe oraz 2.032.000 zł na wynagrodzenia bezosobowe.  W rzeczywistości na wynagrodzenia wydano o 589.462,36 zł więcej, co kontrolerzy uznali za naruszenie art. 27 ust. 3 Ustawy o  organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

W trakcie kontroli ujawniono też, że premie i nagrody były przyznawane pracownikom wyłącznie na podstawie korespondencji mailowej, co kontrolerzy uznali za niezgodne z przepisami Kodeksu Pracy, zgodnie z którymi odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody musi być wpięty do akt osobowych pracownika. W dwóch przypadkach wypłacono premie chociaż umowy o pracę pracowników, którzy je otrzymali tego nie przewidywały. Niektórym pracownikom wypłacano dodatki za znajomość języków obcych oraz doktorancki pomimo tego, ze przepisy regulujące ich wypłacanie zostały uchylone w 2009 roku.

Nieprawidłowości stwierdzono także w umowach cywilno-prawnych. Dotyczyły one m. in. braku potwierdzenia wykonania prac, wskazania terminu wykonania prac, dat na rachunkach oraz zapisów o przeniesieniu praw autorskich.

Instytut Książki jest państwową instytucją kultury. Ma główną siedzibę w Krakowie oraz biuro zamiejscowe w Warszawie. Wysokość przekazywanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi ok. 35,6 mln zł.

One thought on “Nieprawidłowości w państwowej instytucji kultury

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.