Katastrofalna powódź, która nawiedziła województwa dolnośląskie i opolskie dotknęła również instytucje kultury. Wsparcie dla zabytków zniszczonych przez powódź zapowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsiębiorcy, którzy wesprą instytucje kultury, mogą skorzystać z atrakcyjnej ulgi podatkowej.
W wyniku katastrofalnej powodzi co najmniej kilka instytucji kultury poważnie ucierpiało. Liczba obiektów, które zostały zalane, w tym domów kultury, świetlic, bibliotek oraz filii wynosi co najmniej kilkadziesiąt. W wielu przypadkach były to tylko podtopienia, które nie spowodowały bardzo dużych strat. Na przykład na Dolnym Śląsku w większości bibliotek bezpośrednie zagrożenie nie wystąpiło pomimo zalania miejscowości. Sprzyjały temu lokalizacje placówek bibliotecznych w wyższych partiach miejscowości lub usytuowanie w obiektach na piętrze. Jednak są obiekty instytucji kultury, które ucierpiały bardzo poważnie. Dotyczy to między innymi Centrum Kultury w Głuchołazach (woj. opolskie), a także Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie).
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że wydzieli część środków programu Ochrona zabytków na osobny priorytet dedykowany zabytkom, które ucierpiały na skutek powodzi. – Uruchomienie naboru do nowego priorytetu o wartości 100 mln zł nastąpi w styczniu 2025 r. Termin ten uwzględnia czas, jaki będzie potrzebny dla oszacowania strat i przygotowania dokumentacji przez wnioskodawców – czytamy na stronie MKiDN. – Dedykowane zespoły terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa będą wspierały szacowanie strat zabytków w porozumieniu z Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków i Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków. Na podstawie zebranych informacji podejmowane będą strategiczne decyzje – informuje resort.
Myśląc o pomocy instytucjom kultury warto przypomnieć o uldze podatkowej dla przedsiębiorców wspierających działalność kulturalną. To rozwiązanie wprowadził jeszcze poprzedni rząd. Nie dysponuję danymi, które mogłyby to potwierdzić, ale odnoszę wrażeniem, że z ulgi tej korzystano dotychczas rzadko.
Ulga polega polega na tym, że przedsiębiorca wspierający działalność kulturalną może odliczyć 150% faktycznie poniesionej kwoty jako koszt uzyskania przychodu. Przeznaczając pieniądze na działalność kulturalną uzyskuje więc znaczącą premię podatkową. To może być motywacja dla przedsiębiorców, którzy są gotowi udzielić wsparcia, ale zastanawiają się nad formą i docelowymi adresatami. Mówiąc wprost – korzystniej jest przekazać pieniądze instytucji kultury, niż na rachunek gminy!
Należy oczywiście pamiętać, że koszty związane z ulgą nie podlegają odliczeniu w przypadku gdy zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Więcej na temat ulgi:
Na fot. zalane wnętrze Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach fot. z profilu CK w Głuchołazy - www.facebook.com/CKGlucholazy