Rada programowa instytucji kultury nie może być traktowana jako podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej. W związku z tym nie ma podstaw do tego, żeby domagać się od niej udostępnienia informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W sprawie udostępnienia informacji przez organy doradcze instytucji kultury wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Sprawa, w której orzeczenie zapadło 3 marca 2016 r., dotyczyła Kolegium Programowego działającego w Ośrodku Kultury w Świdwinie.
Jeden z mieszkańców zwrócił się do do przewodniczącego Kolegium Programowego z wnioskiem o przesłanie uwierzytelnionych kopii dokumentów związanych z działalnością ww. Kolegium. Wniosek okazał się nieskuteczny, bo przewodniczący nie udostępnił mu żądanej informacji, ani nie wydał decyzji odmownej. Wówczas mieszkaniec złożył skargę na do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga została jednak odrzucona.
Jak stwierdził sąd skarga na bezczynność w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej przysługuje tylko wówczas, gdy strona domagając się udostępnienia danych stanowiących informację publiczną, żądanie skierowała do podmiotu, który jest zobowiązany do jej udzielenia.
Sąd stwierdził, że Kolegium Programowe działające przy Ośrodku Kultury w Świdwinie nie stanowi jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego, lecz jest wyłącznie wewnętrznym organem tej jednostki, a zatem nie może być traktowane jako podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej.
Oznacza to, że do wniosku skarżącego skierowanego do przewodniczącego Kolegium Programowego nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, a tym samym skarga na bezczynność Kolegium jest niedopuszczalna.
Orzeczenie jest nieprawomocne.
Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.
„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi” – nowe wydanie już dostępne!