“Razem dla Pokoju – instytucje kultury wobec wojny” – animatorzy i instytucje kultury formują „dywizjon” i zapraszają artystów oraz „pielgrzymów pokoju”.

W dniach 7-8 maja w Świdnicy w Kościół Pokoju w Świdnicy odbędzie się 24-godzinne wydarzenie “Razem dla Pokoju – instytucje kultury wobec wojny”, który ma być odpowiedzią na kryzys związany z wojną w Ukrainie.

– Uważam, że najlepszą odpowiedzią na poczucie bezradności wobec klęsk i kryzysów jest osobiste zaangażowanie. Szczególnie ważny jest WOLONTARIAT KOMPETENCJI, co w praktyce oznacza, że robi się to na czym człowiek się zna, a nie to, że wszyscy robią wszystko. Ja na przykład znam się trochę na animacji społecznej i kulturalnej – mówi Jacek Gralczyk, jeden z inicjatorów wydarzenia. – Od napaści Rosji na Ukrainę pierwszy raz mam poczucie siły, bo moim zdaniem to wojna wartości, a my mamy szansę dać artystyczne świadectwo czym jest dla nas Pokój – dodaje Jacek Gralczyk.

Wydarzenie, które wspólnie z Kościołem Pokoju przygotowuje Świdnicki Ośrodek Kultury organizatorzy definiują jako artystyczne czuwanie w intencji pokoju, medytację wobec przemocy, artystyczną interwencja, krzyk szeptem, muzyczną manifestację niezgody, protest wirtuozów, mur harmonii.

– Zapraszamy artystów z Ukrainy, Białorusi Polski i innych krajów: chóry, zespoły śpiewacze, orkiestry i zespoły kameralne, solistów, wirtuozów instrumentów, piosenkarzy, zespoły muzyczne, zespoły dziecięce, zespoły ludowe, aktorów, konferansjerów. Prosimy, oddelegujcie artystę, zespół, chór, orkiestrę. Ukraińskiego, białoruskiego, jeśli znacie, polskiego. Zapłaćcie za jego podróż, dojazd, nocleg – jeśli potrzeba – honorarium. Wyślijcie wykonawców, którzy są chlubą Waszego ośrodka/instytucji. To misja, pospolite ruszenie, wspólna akcja, interwencja artystyczna ludzi z instytucji kultury z całej Polski – apeluje Marek Sztark, współpomysłodawca wydarzenia.

W organizację inicjatywy zaangażowało się już wielu artystów z całej Polski, w tym m. in. w reżyser teatralny Krzysztof Popiołek oraz wrocławski teatr ZAR.

Żeby zgłosić się do udziału w wydarzeniu wystarczy wypełnić prosty formularz. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 29 kwietnia.

“Razem dla Pokoju” – zgłoszenie uczestnictwa / “Разом за мир” – заявка на участь

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.