Lada dzień ruszy projekt informatyczny, który powstał dzięki współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Elektroniczna „Encyklopedia teatru polskiego” będzie stanowić największą bazę wiedzy o polskim teatrze.

Platforma oficjalnie ruszy w piątek 4 grudnia podczas konferencji prasowej podsumowującej obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Inicjatorką powstania encyklopedii jest dyrektor Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald.

„Elektroniczna Encyklopedia teatru” to rozbudowana platforma stanowiąca kompendium wiedzy o polskim teatrze i obejmująca zarówno istniejące już cyfrowe zasoby teatralne, jak i nowe materiały i archiwa. Platforma dostosowana jest m.in. do urządzeń mobilnych. Encyklopedia ma łączyć elementy klasycznej encyklopedii, z kroniką teatru polskiego, z bazami danych i źródeł, z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism”.

Użytkownicy internetu otrzymają dostęp do ponad 200 haseł przedmiotowych i olbrzymiej ilości materiałów cyfrowych: ponad 50 tys. zdigitalizowanych recenzji, ponad 80 tys. rekordów dotyczących artystów, blisko 100 tys. zdjęć ze spektakli oraz  niemal dwudziestu tysięcy programów teatralnych, afiszy i plakatów. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową udostępnionych cyfrowo zostanie także ponad 200 książek i czasopism. Platforma przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – będzie można z niej korzystać na poziomie popularno-edukacyjnym, profesjonalnym i naukowo-badawczym. Dzięki otwartej formule (formularz „zasugeruj zmianę”) każdy użytkownik będzie mógł przesłać redakcji swoje propozycje i uwagi.

Prace nad encyklopedią trwały dwa lata. Pod koniec 2014 roku powołany został specjalny zespół programistyczny, którego zadaniem  było wypracowanie oryginalnego, funkcjonalnego i innowacyjnego narzędzia, które zintegrowałoby pracę ponad 100 redaktorów odpowiedzialnych za wytwarzanie treści. Wszystkie hasła przedmiotowe mają charakter autorski, a za ich koordynację i redakcję odpowiada profesor Małgorzata Leyko. Bazy danych powstają w Pracowni Dokumentacji Instytutu Teatralnego. Merytoryczny nadzór nad zawartością sprawują profesorowie Wojciech Dudzik oraz Dariusz Kosiński.

– W pierwszym, zakończonym właśnie etapie prace koncentrowały się na integracji już istniejących baz oraz dodaniu nowych treści, powstałych specjalnie na potrzeby Encyklopedii. Ich najważniejsze części to zbiór haseł rzeczowych, w tym opracowanych po raz pierwszy pojęć specyficznych dla polskiego teatru, kalendarium wydarzeń z dziejów polskich przedstawień teatralnych, ułożonych na osi czasu i umieszczonych w kontekście wydarzeń z dziejów teatru światowego oraz – stworzone po raz pierwszy na taką skalę – informacje o krytyce i badaniach teatralnych – podsumowuje zakończony właśnie etap prac prof. Kosiński, zdradzając również plany na najbliższą przyszłość. – Wszystkie te prace będą prowadzone w kolejnych latach, przy czym w roku 2016 zespół redakcyjny skupi się przede wszystkim na stworzeniu serii esejów-opisów najważniejszych polskich przedstawień.

Uroczysta prezentacja na zakończenie obchodów stanowi pierwszą, choć  nie ostatnią  odsłonę Encyklopedii. Z założenia prace nad nią nie będą miały końca – przewidziane są bowiem systematyczne uzupełnienia i bieżąca aktualizacja. Powstanie Encyklopedii jest zatem trwałym efektem obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.