Trwają nabory do programów teatralnych realizowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Mogą z nich skorzystać organizacje pozarządowe, instytucje kultury i teatry instytucjonalne.

Aktualnie trwają nabory do trzech programów finansowanych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których operatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Poniżej przedstawiamy terminy i opisy programów.

Teatr Polska
  • Do 27 marca 2017 r. trwa nabór do do pierwszego etapu 9. edycji programu TEATR POLSKA. Do programu mogą zgłaszać się teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej (rozstrzygnięcie nastąpi do 12 maja 2017), a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej (wyniki drugiego etapu poznamy do 7 lipca 2017). Pokazy spektakli w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2017 roku.

Konkurs im. Jana Dormana
  • Do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do 2. edycji Konkursu im. Jana Dormana na wyprodukowanie i eksploatację spektaklu dla dzieci i/lub młodzieży, który będzie prezentowany w placówkach oświatowych wraz z towarzyszącymi mu działaniami edukacyjnymi.

W konkursie mogą wziąć udział teatry, samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Celem inicjatywy jest podniesienie jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w szkołach, tak by spektakle były przygotowane z myślą o wieku i potrzebach uczniów.

Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, który w tym roku obchodziłby 105. urodziny. Jego eksperymentalna twórczość oraz głęboko podmiotowe traktowanie dziecka jako odbiorcy sztuki wciąż wytyczają kierunki rozwoju artystycznego teatru dla dzieci i młodzieży oraz współtworzą nową jakość współpracy pomiędzy teatrem i szkołą.

Lato w teatrze
  • Do 3 kwietnia 2017 r. trwa nabór do programu grantowego Lato w teatrze skierowanego do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chcą zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży zakończone pokazem.

Realizowany nieprzerwanie od 2008 roku lat program obchodzi w tym roku swój jubileusz. Pula pieniędzy w programie wynosi 1,5 mln zł. Maksymalna wysokość dotacji dla jednego projektu wynosi 40 tys. zł.

Szczegółowe informacje dotyczące programów dostępne są na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz na stronach programów – linki poniżej.

Teatr Polska 

Konkurs im. Jana Dormana

Lato w teatrze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.