Karolina Miżyńska, wiceprezeska Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury, wierzy, że sprawa “trzynastek” dla pracowników instytucji kultury połączy posłów i posłanki bez względu na barwy klubowe. Przeczytaj, co jeszcze powiedziano podczas ubiegłotygodniowej konferencji w Sejmie.

– Mamy wielką nadzieję, wręcz przekonanie, że jest to inicjatywa, która połączy wszystkie kluby, wszystkich posłów i wszystkie posłanki – mówiła w czwartek Sejmie RP Karolina Miżyńska (na fot.), wiceprezeska Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury oraz dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury “Stary Młyn” w Zgierzu.

– Bardzo gorąco zachęcamy Państwa, jako stowarzyszenie, do zapoznania się z “Konkretami dla kultury”. To jest zbiór inicjatyw, który opracowaliśmy, ponieważ brak trzynastek jest jedną z wielu nierówności, niesprawiedliwości, które dotykają na co dzień samorządowe instytucje kultury – powiedziała Karolina Miżyńska.

– Są takie sprawy, które trzeba załatwić ze względu na to, że zaniechania związane z realizacją postulatów środowiska kultury są wieloletnie. Od pewnego czasu, kiedy zmieniła się legislacja, pracownicy kultury nie mają gwarancji tego, że dostaną trzynastki. To jest pewna dyskryminacja w stosunku do innych pracowników samorządowych, którzy te gwarancje ustawowe posiadają. My jako Klub Lewicy odpowiadamy na głosy środowiska kultury i składamy projekt ustawy, który te zaniechania, te błędy, które pojawiły się w roku 2000, poprawi – uzasadniła posłanka Marcelina Zawisza.

– Ale to nie jest pierwszy raz, kiedy mówimy na ten temat, to nie jest pierwszy raz, kiedy Klub Lewicy wspólnie ze środowiskiem kultury mówi jednym głosem, ponieważ mówiliśmy już o tym w kampanii wyborczej – zaznaczyła.

– To prawda. Ja podczas kampanii wyborczej pół roku temu poruszyłem temat braku trzynastek dla osób pracujących w sferze kultury. Nie chodzi tu tylko o artystów, chodzi również o pracowników technicznych, administracyjnych – potwierdził poseł Arkadiusz Sikora.

– Będąc wcześniej wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury, a obecnie członkiem tego stowarzyszenia, podjęliśmy z prezesem Pawłem Kamińskim ten temat kilka miesięcy temu. Obiecywałem, że jeżeli dostanę się do parlamentu, to tę ustawę będziemy starali się wprowadzić i trzynastki pracownikom kultury przyznać. Dzisiaj jest ten moment, kiedy składamy projekt ustawy i liczymy na to, że większość parlamentarna, większość rządząca, rząd i Koalicja 15 października ten projekt Lewicy poprą i już od przyszłego roku trzynastki wpłyną na konta pracowników kultury – powiedział Arkadiusz Sikora.

– Są z nami inicjatorzy tego projektu, przyczyny, którzy de facto odpowiadają za to, jak kultura funkcjonuje w różnych miejscach w Polsce, którzy przygotowali ten projekt w trosce o swoich pracowników. To jest właśnie Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury – podkreśliła Marcelina Zawisza.

– Pracownicy instytucji kultury czują się dyskryminowani przez państwo polskie między innymi z tego powodu, że nie mają zagwarantowanych trzynastek. A rzeczywiście kiedyś te trzynastki otrzymywali. Również z tego powodu, że nie otrzymują analogicznych, jak na przykład pracownicy samorządowi, odpraw emerytalnych. Tych nierówności jest znacznie więcej. Wierzę, że projekt, który przygotowaliśmy i który popiera klub Lewicy, to będzie pierwszy punkt z długiej listy wyrównywania nierówności w kulturze. Czas, żeby praca animatorów kultury, bibliotekarzy, instruktorów, menedżerów kultury była doceniana i aby oni czuli się godnie w miejscach, w których pracują. Niezmiernie ważna, ponieważ buduje lokalny kapitał społeczny i wzmacnia tożsamość lokalną – mówił Paweł Kamiński, prezes stowarzyszenia i dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek we Wrocławiu.

– Dzisiaj mamy pierwszy dzień wiosny, można więc powiedzieć, że wiosna zaczyna pukać do instytucji kultury, a trzynastki za chwilę powrócą z wieloletnich wagarów – dodał Paweł Kamiński.

Na fot. od lewej: Aneta Majak, wiceprezeska Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury, dyrektorka Milanowskiego Centrum Kultury, Poseł Arkadiusz Sikora, Karolina Miżyńska, wiceprezeska stowarzyszenia, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury "Stary Młyn" w Zgierzu, Paweł Kamiński, prezes stowarzyszenia, Posłanka Marcelina Zawisza, Łukasz Molski, przewodniczący komisji rewizyjnej stowarzyszenia, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.