Trwają przygotowania do III NieKongresu Animatorów Kultury, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. W trakcie NieKongresu samorządowcy mają podpisać Samorządową Kartę dla Kultury. Możesz wziąć udział w konsultacjach tego dokumentu!

Do tej pory odbyły się dwa NieKongresy Animatorów Kultury. W każdym ze spotkań uczestniczyło ponad 300 osób ‒ animatorów, edukatorów i menadżerów kultury, przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i firm prywatnych, osób z metropolii, średnich i małych miast.

Tegoroczny NieKongres odbędzie się pod hasłem SIŁA WSPÓŁPRACY. Jego głównymi organizatorami są: Centrum Kultury ZAMEK, Miasto Poznań oraz Forum Kraków (z którego inicjatywy zorganizowano poprzednie spotkania). Gośćmi i uczestnikami przyszłorocznej edycji NieKongresu, poza animatorami i edukatorami, będą samorządowcy i lokalni działacze.

Trzydniowe spotkanie poświęcone będzie następującym tematom:

  • Animatorzy kultury w realizacji zadań publicznych (kultura ‒ rewitalizacja ‒ sprawy społeczne),
  • Narzędzia skutecznego działania dla animatorów i samorządowców,
  • Niezależność instytucji kultury. Relacje sektora animacji kultury z samorządem.
  • Oprócz warsztatów, debat i grup roboczych przewidziano również program wydarzeń towarzyszących dla mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Ważnym punktem III NieKongresu Animatorów Kultury ma być podpisanie przez samorządowców dokumentu o roboczej nazwie: Samorządowa Karta dla Kultury. Ma ona ramowo określać zasady i reguły współdziałania pomiędzy animatorami kultury a lokalnymi władzami, wskazując na wzajemne korzyści płynące ze współpracy. Organizatorzy NieKongresu chcą by animatorzy, edukatorzy i ludzie kultury współtworzyli Kartę i by jej treść była zgodna z ich potrzebami i sposobem myślenia o współdziałaniu z samorządem. W tym celu uruchomili internetową ankietę. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut.

Ankieta – Konsultacje Samorządowej Karty dla Kultury

Na fot. Panel  w “Strefie Dyrektorów Domów Kultury” podczas II NieKongresu Animatorów Kultury w Lubiążu w 2016 r.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.