Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową poszukują 15 bibliotek publicznych, które chciałyby zostać gospodarzami debat lokalnych w swoich miejscowościach.

W ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” w maju 2017 r. w 60 bibliotekach w całej Polsce odbędą się debaty społeczne na tematy związane z rozwojem lokalnym. To już trzecia taka akcja FRSI i IBnGR. Dotychczas odbyły się dwie edycje debat, w których wzięło udział ponad 2 500 mieszkańców. Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Debaty odbędą się w maja 2017 r., jednak przygotowania rozpoczynają się już teraz. 5 listopada 2016 r., w ramach Kongresu Obywatelskiego, którego częścią są debaty, odbędzie się warsztat dla przyszłych gospodarzy debat. W czasie warsztatu doprecyzowane zostaną tematy dyskusji.

Debaty będą miały charakter warsztatowy i będą prowadzone w oparciu o przygotowany scenariusz. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy będą mogli liczyć na wsparcie doświadczonego moderatora, który poprowadzi i podsumuje dyskusję. Przewidziany jest również cykl webinariów przygotowujących do organizacji debaty, materiały promocyjne, a także stacjonarny warsztat w trakcie Kongresu Obywatelskiego. Efekty wszystkich dyskusji zostaną zebrane i upublicznione w formie raportu podsumowującego.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest udział przedstawiciela biblioteki w warsztacie dla organizatorów debat w trakcie Kongresu Obywatelskiego 5 listopada (organizatorzy zapewniają nocleg oraz zwrot kosztów podróży) oraz zobowiązanie do organizacji debaty w maju 2017 r., a także zapewnienie udziału różnorodnej grupy przedstawicieli lokalnej społeczności.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń do projektu dostępne są na stronie Programu Rozwoju Bibliotek.

Na fot. debata w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze (woj. dolnośląskie).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.