Czy rada gminy może ustalać schemat organizacyjny instytucji kultury? Dla większości organizatorów i dyrektorów instytucji kultury odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Niestety są samorządy, do których wiedza na ten temat jeszcze nie dotarła…

Należy do nich Rada Miasta Górowo Iławeckie w Województwie Warmińsko-Mazurskim, która w sierpniu tego roku podjęła uchwałę w sprawie nadania statutu Ośrodkowi Kultury w Górowie Iławeckim. Wojewoda Warmińsko-Mazurski unieważnił ją w całości rozstrzygnięciem nadzorczym z 29 września 2015 r. uznając, że Rada Gminy w rażący sposób naruszyła prawo.

Jednym z powodów unieważnienia uchwały było umieszczenie w załączniku do statutu schematu organizacyjnego Ośrodka Kultury. Wojewoda uznał, że przepisy prawa, w żaden sposób nie uprawniają Rady do tego aby decydować o organizacji instytucji bowiem zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej decyduje o tym (w regulaminie organizacyjnym) dyrektor.

– Do wyłącznej kompetencji dyrektora należy m.in. organizowanie pracy i określanie liczby etatów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Ośrodka Kultury. Dyrektor przedsiębierze tego typu działania w ramach przyznanych w budżecie gminy środków – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego. – Wszelka ingerencja rady gminy w tym zakresie stanowi zatem naruszenie samodzielności jednostki organizacyjnej – podkreślił Wojewoda .

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi” – nowe wydanie już dostępne!