500 euro – tyle ma wynosić opłata za udział Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji, który odbędzie się w przyszłym roku we Wrocławiu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada uruchomienie specjalnego programu stypendialnego, który umożliwi bibliotekarzom uczestnictwo w kongresie.

83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji organizowany przez IFLA – Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-25 sierpnia. Barierą utrudniającą udział w kongresie mogą wysokie opłaty konferencyjne, wynoszące ok. 500 euro na osobę, tj. ok. 2.160 zł. Problem ten dostrzegło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które wystąpiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego o uruchomienie programu stypendialnego dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych umożliwiającego udział w kongresie.

Wniosek SBP spotkał się z przychylnością Ministra. Jak poinformował, w udostępnionym przez SBP piśmie, w I kwartale 2017 r. uruchomiony zostanie pilotażowy program, którego celem będzie dofinansowanie aktywnego uczestnictwa bibliotekarzy z bibliotek publicznych w konferencjach naukowych, istotnych dla ich rozwoju zawodowego.

Z apelem o uruchomienie analogicznych działań Minister Piotr Gliński zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Ministerstwo Edukacji Narodowej odpisało, że chętnie obejmie konferencję honorowym patronatem, ale pieniędzy na wsparcie udziału w kongresie bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i pedagogicznych nie wyłoży. Pieniądze na udział w kongresie powinni zdaniem MEN znaleźć dyrektorzy placówek oświatowych w ramach budżetów na doskonalenie zawodowe nauczycieli.

One thought on “Będzie nowy program stypendialny dla bibliotekarzy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.