Fundusz Wsparcia Kultury

Powstanie Fundusz Wsparcia Kultury – 400 mln zł na częściowe pokrycie strat związanych z pandemią COVID-19 dla samorządowych instytucji kultury oraz przedsiębiorców branży kulturalnej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński ogłosił dziś utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury na częściowe pokrycie strat związanych z pandemią COVID-19. Celem Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br. Fundusz Wsparcia Kultury jest kolejnym działaniem pomocowym polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.

O pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020.  Samorządowe instytucje kultury będą mogły otrzymać wsparcie w wymiarze do 40 proc. utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019. Przedsiębiorcy – w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów – i organizacje pozarządowe będą mogły uzyskać wsparcie w wysokości do 50 proc. przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019. Od sumy wsparcia będą odliczane kwoty uzyskane przez podmiot w ramach wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej.

Projekt ustawy w sprawie utworzenia Funduszu Wsparcia Kultury na trafić pod obrady Sejmu 14 sierpnia. Fundusz powinien zostać uruchomiony we wrześniu. We wrześniu ma ruszyć nabór wniosków o rekompensaty.

2 thoughts on “Fundusz Wsparcia Kultury zrekompensuje straty

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.